Araştırma görevlilerine bilgi ve iletişim teknolojileri bağlamında bilgi okuryazarlığı becerilerinin kazandırılması
Providing research assistants with information literacy skills in the framework of information and communication technologies
- Tez No: 355810
- Danışmanlar: PROF. DR. GÜLEN NAZLI ALKAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Bilgi ve Belge Yönetimi, Information and Records Management
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgi ve Belge Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 265
Özet
Bilgi ve iletişim teknolojilerinde yaşanan sürekli gelişim, bilgi edinme ve öğrenme ortamlarını doğrudan etkilemekte ve bu ortamların yapısını yeniden şekillendirmektedir. Bu ortamlarda kullanılan araçlar, uygulamalar ve hizmetler de değişmekte ve dijital biçimlerde sunulmaktadır. Bu gelişmeler, bireylerin bilgiye kolayca erişmesini sağlarken, diğer taraftan da karmaşık bir yapıyı beraberinde getirmiştir. Bu yapı, bireylerin“bilgi okuryazarlığı becerileri”olarak nitelendirilen bilgi arama, erişme, değerlendirme, kullanma ve sunma/iletme gibi konularda çeşitli becerilere sahip olmalarını zorunlu kılmıştır. Bireylerin belirtilen bu niteliklere sahip olabilmesi, kütüphaneler tarafından hazırlanacak kapsamlı, sistemli, planlı ve sürekli bilgi okuryazarlığı eğitim programlarına bağlıdır.Bu araştırma, Ankara Üniversitesi araştırma görevlilerinin bilgi okuryazarlığı beceri düzeylerine yönelik olarak algılarını kendi ifadelerine dayanarak belirlemek ve eğitim beklentilerini saptamak, bu doğrultuda geliştirilen bir bilgi okuryazarlığı eğitim programının araştırma görevlilerinin beceri düzeyleri üzerindeki etkisini ölçmek amacıyla yapılmıştır. Araştırmanın hipotezleri,“Ankara Üniversitesi araştırma görevlilerinin bilgi okuryazarlığı beceri düzeyleri düşüktür.”,“Gereksinimlere dayalı olarak hazırlanan bir bilgi okuryazarlığı eğitim programı, araştırma görevlilerinin bilgi okuryazarlığı beceri düzeylerini olumlu yönde etkilemektedir.”,“Ankara Üniversitesi Kütüphaneleri'nin hazırladığı eğitim etkinlikleri, araştırma görevlilerinin eğitim beklentilerini karşılamamaktadır.”şeklinde ifade edilmiştir:Araştırmanın evrenini, Ankara Üniversitesi'ne bağlı 14 fakültede görev yapan 1028 araştırma görevlisi oluşturmaktadır. Araştırmada betimleme yöntemi ve deneysel yöntem kullanılmıştır.Araştırma sonucunda, araştırma hipotezleri doğrulanmıştır.
Özet (Çeviri)
The constant development in information and communication technologies has had a direct impact on the environment of knowledge acquisition and learning besides reshaping the structure of this environment. As a result, the resources, tools, applications and services used in this environment have changed and been presented digitally. While these developments provide easy access to information by individuals, they bring a complex structure which makes people be equipped with“information literacy skills”including searching, accessing, evaluating, using and presenting/conveying information by using digital technologies. Comprehensive, systematic, planned and permanent information literacy programs prepared by librarians enables people to have these skills.This study aims to determine perceptions of the research assistants at Ankara University about their levels of information literacy skills based on their own statements, identify their educational expectations and evaluate the effects of an information literacy program developed accordingly on their skills. The hypotheses of the study are defined as“information literacy skills level of the research assistants at Ankara University is low.”,“information literacy skills levels of the the research assitants are positively effected by the information literacy program based on their needs.”and“educational activities prepared by Ankara University Libraries do not meet educational requirements of the research assistants.”.The universe of the study is 1028 research assistants working in 14 faculties at Ankara University. The descriptive and experimental method is used in this study.The hypotheses were confirmed at the end of the study.