Cecily O'Neill'ın süreç drama yaklaşımı ve süreç dramanın bileşenleri
Cecily O'Neill's process drama approach and components of process drama
  1. Tez No: 355812
  2. Yazar: ÖZGEHAN UŞTUK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. TÜLİN SAĞLAM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Tiyatrosu Oyun-Tiyatro-Drama Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 227
Özet
Bu çalışmada Cecily O'Neill'ın geliştirdiği ve çalışmalarında kullandığı süreç drama yaklaşımının incelenmesi ve bu inceleme yoluyla süreç dramaya dair bir çözümleme yapılması amaçlanmıştır. Çalışmanın başındaki kuramsal analiz bölümü, farklı drama uygulayıcı ve kuramcıların drama anlayışlarının sentezlenerek ortak bir drama tanımının yapılmasıyla başlatılmıştır. Bu tanımlamadan hareketle süreç dramanın yapısal özellikleri incelenmiş ve dramatik ve epizodik yapılar bağlamında ele alınmıştır. Bu yapı çözümlemeden sonra süreç dramaya ilişkin noktalar belirlenmiş ve bu noktalar Cecily O'Neill'ın kendi çalışmalarından alınan örnekler üzerinde incelenmiştir. Yapılan çözümlemede elde edilen veriler, örnek çalışmalara uygulanarak O'Neill'ın süreç drama yaklaşımının yapısı ve işlevi etraflıca analiz edilmeye çalışılmıştır. Çalışma kapsamında yapılan örnek ders çalışmaları Türk eğitim sistemine tabi, ilköğretim 2, 3 ve 4. Sınıf öğrencileriyle bir drama atölyesinde gerçekleştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study aims at inspecting the Process Drama approach, which is developed and used by Cecily O'Neill in her practices, and analysing it through this inspection. The theoretical analysis part that is found in the beginning of this study begins with building a common definition of drama by analysing different approaches of different drama theorists and practitioners. Based on this definition, the characteristic features related to the structure of process drama are analysed and dramatic and episodic structures are addressed in this context. After this deconstruction, the extracts of process drama are identified and are studied by using examples that are taken from Cecily O'Neill's own works. The data that are obtained as a result of this deconstruction are applied into sample practices in order to analyse construction and function of O'Neill's process drama approach. The sample practices are realized with participants attending to 2nd, 3rd and 4th grades of primary education level of Turkish schooling system in a drama workshop.