Accurate determination of neutral conductor current distribution along low voltage feeders
Alçak gerilim hatlarında nötr akımı dağılımının belirlenmesi
  1. Tez No: 35583
  2. Yazar: AHMET AKSU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NEZİH GÜVEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 1994
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 94
Özet
öz ALÇAK GERİLİM HATLARINDA NÖTR AKIMI DAĞILIMININ BELİRLENMESİ AKSU Ahmet Yüksek Lisans Tezi, Elektrik ve Elektronik Mühendisliği Anabilim Dalı Tez Yöneticisi : Doç. Dr. Nezih Güven Mart, 1994, 79 sayfa Nötr iletkeni akımının, alçak gerilim hatlarında olan dağılımının belirlenmesi dağıtım hattındaki gerilim profilinin çıkartılması ve sistemin ekonomikliğinin bir diğer deyişle enerji kayıpların belirlenmesi açısından oldukça önemlidir. Bu faz iletkenleri için kolay gözükse de, nötr iletkeni için sistemdeki dengesizliğin doğru bir şekilde tahmin edilmesini gerektirir. Bir çok sebepten dolayı da, ölçüm yoluyla elde edilen sonuçlar genelleştirilmekten uzaktır. Bu nedenlerle, tipik bir alçak gerilim hattı detaylı olarak modellenmiş ve ölçüm çalışmalarında oluşturulan veritabanından rastgele seçilen müşteri yük değerleri kullanılarak simulasyonlar yapılmıştır. Sonuçlar, faz iletkeniyle nötr iletkeninin aynı kesitte seçilmesinin gerilim regulasyonunu iyileştirdiği ve ekonomik avantajlar getirdiğini göstermiştir. Anahtar Kelimeler : Nötr Akımının Dağılımı, Müşteri Yük Araştırması Alçak Gerilim Hattının Modellenmesi Bilim Dalı Sayısal Kodu : 608.02.04 iv
Özet (Çeviri)
ABSTRACT ACCURATE DETERMINATION OF NEUTRAL CONDUCTOR CURRENT DISTRIBUTION ALONG LOW VOLTAGE FEEDERS AKSU Ahmet M. S. in Electrical and Electronics Engineering Supervisor : Assoc. Prof. Dr. Nezih Güven March, 1994, 79 pages Accurate determination of the neutral conductor current distribution along a low voltage feeder is important for the investigation of the voltage profile along the feeder and economical feasibility of the system (i.e., total losses occured on the feeder). Altough, the evaluation seems simple for the phase conductors, it needs correct unbalance prediction for the neutral conductor. Due to the numerous reasons, actual measurements will be case specific. Hence, a typical low voltage feeder is modeled in detail and simulated with randomly assigned actual residential load data gathered and combined from the energy consumption measurements. Results indicate better voltage regulation and economic advantages of neutral conductors selected in the same cross-section as phase conductors. Keywords : Neutral Current Distribution, Residential Load Survey Low Voltage Feeder Modelling Science Code : 608.02.04 m