İkili öğretim yapan ilköğretim kurumlarında (İlkokul-Ortaokul) görevli yöneticilerin mesleki tükenmişlik düzeyleri ile örgütsel bağlılıkları arasındaki ilişki
The relationship between the professional burnout and organizational commitment of the administrators working at full day primary- secondary schools
- Tez No: 356318
- Danışmanlar: PROF. DR. SEFER ADA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi ve Denetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 159
Özet
Bu araştırma ikili öğretim yapan ilköğretim kurumlarında (ilkokul-ortaokul) görevli yöneticilerin mesleki tükenmişlik düzeyleri ile örgütsel bağlılıkları arasındaki ilişkiyi incelemek amacı ile yapılmıştır. Çalışma evreni 2012-2013 eğitim öğretim yılında İstanbul İli Avrupa yakasındaki Bağcılar, Bahçelievler, Esenler ve Zeytinburnu ilçelerinde ikili öğretim yapan ilköğretim kurumlarında (ilkokul-ortaokul) görevli 300 yöneticiden oluşmuştur. Örneklem bu evren içinden araştırmaya katılan 300 yöneticiden meydana gelmiş, 297 yöneticinin anketi değerlendirmeye alınmıştır. Araştırmada veri toplama aracı olarak, örneklem grubuna, araştırmacı tarafından geliştirilen, yöneticilere yönelik kişisel ve mesleki bilgileri içeren sorulardan oluşan anket formları ile yine aynı gruba uygulanmak üzere, daha önce benzer araştırmalarda kullanılan“Allen Mayer Örgütsel Bağlılık Ölçeği”ve“Maslach Tükenmişlik Envanteri”seçilmiştir. Araştırmada verilerin toplanmasında kullanılan“Allen Mayer Örgütsel Bağlılık Ölçeği”ve“Maslach Tükenmişlik Envanteri”den elde edilen verilerin analizinde SPSS istatistik paket programı kullanılmıştır. Araştırmanın alt amaçlarına ilişkin verilerin analizi yapılırken Betimsel İstatistik teknikleri, Bağımsız Gruplar T-testi, Tek Yönlü ANOVA ve Çoklu Regrasyon Analizi kullanılmıştır: İkili eğitim yapan ilköğretim okullarında görevli yöneticilerin örgütsel bağlılık ile toplam tükenmişlik ve alt boyutları arasında anlamlı olmayan, düşük düzeyli bir ilişki olduğu söylenebilir. Yöneticilerin örgütsel bağlılık ile toplam tükenmişlik arasında negatif yönde, düşük ve istatistiksel olarak anlamlı olmayan bir ilişki söz konusudur. Yöneticilerin örgütsel bağlılık ile tükenmişlik alt boyutları arasında ise pozitif yönde, düşük ve istatistiksel olarak anlamlı olmayan bir ilişki olduğu söylenebilir. Sonuç olarak, toplam tükenmişlik ve alt boyutlarının, örgütsel bağlılık üzerinde anlamlı bir yordayıcı olmadıkları söylenebilir.
Özet (Çeviri)
This research was carried out to examine the relationship between the Professional burnout and organizational commitment of the administrators working at full day primary-secondary schools. The research was done among the administrators working at full day primary-secondary schools in Bağcılar, Bahçelievler, Esenler and Zeytinburnu. 300 administrators participated in the research and the surveys of 297 administrators were evaluated. In the research, an inquriy formed by personal and professional questions, Allen Mayer Organizational Commitment Questionnaire and Maslach Burnout Inventory were carried out. In the analysis of the Allen Mayer Organizational Commitment and the Maslach Burnout Inventory, SPSS statistics program was used. When analyzing the subtargets of the research, Description Statistic Techniques, Independent Groups T-test, One Direction ANOVA and abundant Regration Analysis were used. We can say that there is a slight relationship which is not meaningful between the organizational commitment, burnout (and its subdimensions) of the administrators working in primary and secondary schools. There is a relationship between the organizational commitment and burnout of the administrators which is reverse direction, low and meaningless in terms of statistics. Between the organizational commitment and burnout subdimensions of the administrators, there is a relationship which is positive dimensional, low and meaningless in terms of statistics. As a conclusion, it can be said that the total burnout and its subdimensions have no meaningful effect on organizational commitment.