Müzikal tiyatroda oyunculuğun diğer temel disiplinlerle etkileşimi ve metodolojik uygulamaları
The interaction of acting in musical theatre with other basic disciplines and it's methodological practice
  1. Tez No: 356469
  2. Yazar: SİTARE BİLGE
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALİ MÜFİT BAYRAŞA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sahne ve Görüntü Sanatları, Performing and Visual Arts
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sahne Sanatları Ana Sanat Dalı
  12. Bilim Dalı: Opera Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 79
Özet
Bu çalışmada amaçlanan, müzikal tiyatroda oyunculuğun, müzikal tiyatroyu oluşturan şarkı söyleme ve dans etme sanatları gibi diğer temel disiplinlerle olan etkileşimi ve bu etkileşim doğrultusunda sağlanmaya çalışılan gerçeklik olgusunun, metodolojik yöntemler ile incelenmesidir. İncelemede, müzikal tiyatronun tanımı, tarihsel gelişimiyle birlikte ele alınarak, temel disiplinlerin vazgeçilmez öğelerinin etkileşimi, çelişkileri ve bu öğelerin bütünsel uyumunun önemi, ortaya çıkardığı sonuçlar, disiplinler arası çalışmalarda uygulanan pratik yöntemlerle ele alınacaktır.
Özet (Çeviri)
This paper aims to study the interaction of acting in musical theatre with other basic disciplines forming musical theatre, such as singing and dancing, and to analyze the sense of reality created by this interaction. This study will deal with the definition of musical theatre, along with its historical development and focus on the interaction between the indispensible elements of basic disciplines, their conflicts and the importance of their overall harmony through practical methods applied in interdisciplinary studies.