Palandöken Teke Deresi ve Tortum Gölü'nden izole edilen scenedesmus ve mikroalg büyümesini teşvik eden bakterilerin (MBTB) izolasyonu, karakterizasyonu ve eş kültür çalışmaları
Isolation, characterization and co-culture studies of scenedesmus and microalgae growing promoting bacteria (MGPB) microalgae promoting bacteria isolated from Palandöken Teke Stream and Tortum Lake
  1. Tez No: 890065
  2. Yazar: ZELİHA AKYÜZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZDEN FAKIOĞLU, DR. ÖĞR. ÜYESİ MEHMET KARADAYI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Genetik, Su Ürünleri, Genetics, Aquatic Products
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Temel Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Su Ürünleri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 46
Özet
Amaç: Mikroalgler hücre metabolikleri ile hızlı nüfus artışı ile azalan gıda kaynaklarına alternatif bir çözüm oluşturabilecek potansiyeli olan sucul canlılardır. Bununla birlikte bu canlılar biyoteknolojik olarak da öneme sahiptirler. Bu çalışmamızın amacı Erzurum İl sınırı içerisinde bulunan sulak alanlardan izole edilecek Scenedesmus ve MBTB izolatları ile eş kültür ortamına almak ve MBTB izolatlarının Scenedesmus izolatlarının büyüme performansına etkilerini incelemektir. Yöntem: Palandöken Teke Deresi ve Tortum Gölü'nden Scenedesmus ve MBTB izolatları alınmış, izole edilmiş ve tür teşhisleri yapılmıştır. Palandöken Teke Deresi'nden izole edilen Scenedesmus flavescens ile Tortum Gölü'nden izole edilen Scenedesmus armatus türlerine aynı alandan izole edilip MBTB özelliği gösteren 10 bakteri ile eş-kültür denemeleri oluşturulmuştur. Deneme 7 gün boyunca devam etmiştir. Deneme boyunca hücre sayımı ve biyokütle günlük olarak ölçülmüş olup kuru madde ağırlığı denemenin başında ve sonunda yapılmıştır. Bulgular: Bu çalışmada, Tortum Gölü'nden Scenedesmus armatus ve Palandöken Teke Deresi'nden Scenedesmus flavescens türleri teşhis edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Purpose: Microalgae are aquatic creatures that have the potential to provide an alternative solution to decreasing food resources due to rapid population growth, thanks to their cell metabolism. However, these creatures are also biotechnologically important. The aim of this study is to co-culture the Scenedesmus and MGPB isolates isolated from the wetlands within the border of Erzurum Province and to examine the effects of MGPB isolates on the growth performance of Scenedesmus isolates. Method: Scenedesmus and MGPB isolates were collected from Palandöken Teke Creek and Tortum Lake, isolated and species identified. Co-culture experiments were conducted with Scenedesmus flavescens isolated from Palandöken Teke Deresi and Scenedesmus armatus species isolated from Tortum Lake with 10 bacteria showing MGPB characteristics isolated from the same area. The experiment continued for 7 days. Scenedesmus counting and biomass were measured daily during the experiment, and dry matter weight was measured at the beginning and end of the experiment. Findings: In this study, Scenedesmus armatus from Tortum Lake and Scenedesmus flavescens from PalandökenTeke Creek were izolated and determinated.