İlkokul öğretmenlerinin tarih konularının işlenişinde duyuşsal giriş özelliklerine ilişkin tutumları
Attitudes of primary school teachers in discussing the historical subjects relating to affective entrance characteristics
- Tez No: 117933
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA SAFRAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 92
Özet
ÖZET Alan araştırması niteliği taşıyan bu araştırma, Giriş, İlgili Araştırmalar, Yöntem, Bulgular ve Yorum, Sonuç ve öneriler olmak üzere dört ana bölüm olarak düzenlenmiştir. Sınıf öğretmenlerinin tarih konularının işlenmesinde duyuşsal giriş özelliklerine ilişkin tutumlarının araştırıldığı bu araştırmada, aşağıdaki sorulara cevap aranmıştır: Öğretmenlerin duyuşsal giriş özelliklerine ilişkin tutumları nelerdir ve bu tutumlar; a- Cinsiyete, b- Meslekteki kıdeme, c- Görev yapılan bölgenin idari yapısına (köy-şehir), d- Sınıf mevcuduna göre, farklılaşmakta mıdır? Araştırmada bu sorulara cevap bulabilmek için ilk olarak yurt içi ve dışı ilgili yayın ve araştırmalar taranmıştır. Elde edilen bulgular ışığında, bir Likert tipi beşli tutum ölçeği hazırlanmıştır. Araştırma verileri, bu ölçeğin G.Ü. Gazi Eğitim Fakültesi 2+2 Lisans Tamamlama Programına katılan yirmi değişik ilden 70 ilkokul öğretmenine uygulanmasıyla elde edilmiştir. Yapılan istatistiksel işlemler, uygulanan ölçeğin Geçerli ve Güvenilir olduğunu ortaya koymuştur. Araştırma sonucunda, öğretmenlerin duyuşsal giriş özelliklerine ilişkin tutumlarında, cinsiyete, kıdeme, görev yapılan bölgenin idari yapısına ve sınıf mevcuduna göre bir farklılaşma olmadığı bulgulanmıştır.
Özet (Çeviri)
SUMMARY This study which has an attribute of domain research was arranged on five main parts: Introduction, Relevant Researches, Method, Invention and Interpretation, Conclusion and Suggestions. In this study, Primary School Teachers attitudes relating to the characteristics of affective entrance in discussing the historical subjects was also searched and this study is answered to these questions: What are the attitudes of primary schools teachers relating to affective Entrance Characteristics and do these attitudes differentiate according to; a- Sexuality b- Priority in occupation c- Administrative structure of working region (village or city) d- Class size In order to answering these questions, first of all native and foreign interested publications and researchers were scanned. In the light of obtained findings was prepared a five hold attitude scale a type of Likert. This study is obtained by applying to 70 primary school teachers who are coming from 20 different cities, participated in to Gazi University, Faculty of Education in 2+2 Certificate Completion Program. Statistical tasks exposed the scale being valid and dependable. As a result of this study there is no differentiation according to attitudes of relating to teachers Affective Entrance Characteristics, Sexuality, Priority, Administrative Structure of Working Region and Class size was invented.