Türk halk ezgilerinin yapısal özellikleri
Structural properties of Turkish folk melodies
  1. Tez No: 356658
  2. Yazar: ÜMİT BİRCAN BİLGİN
  3. Danışmanlar: DOÇ. ERDAL TUĞCULAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Müzik, Music
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Müzik Öğretmenliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 84
Özet
Bu araştırma; Türk Halk Ezgilerinin yapısal özelliklerini ortaya koymak, bölgeleri, makamları, usulleri, geçki durumları ve ses aralıklarının uygunluğu bakımından inceleyerek öğrenmeye katkı sağlamak amacıyla yapılmıştır. Araştırma için kapsanan türküler bölgelerine, makamlarına, usullerine, geçki durumlarına ve ses aralıklarına göre incelenmiştir. Bu yapısal özellikler kayıtlara geçmiş çalışmalara göre belirlenmiştir. Verilerin değerlendirmesi sonucunda; TRT Halk müziği repertuarından alınan 627 adet türkünün bölge, makam, usul, geçki durumu ve ses aralığı bakımından dağılımları tespit edilmiştir. Yapılan çalışma ile Türkülerin yapısal özellikleri bakımından gruplandırılması ve ihtiyaç doğrultusunda seçimlerini kolaylaştırmak sağlanmıştır. Elde edilen sonuçlara dayanarak; türkülerin; bölge, makam, usul, ses aralığı ve geçki durumları bakımından gruplanması ve eğitimde tercih edilmeleri konusunda çeşitli önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
This research is done for defining the structural properties and adding knowledge by investigating the folk songs through their melodic patterns, rhytms, alterations and suiatablelity of voice intervals. The folk songs whom are located for the research investigated by their; scales, rhytms, alterations and voice intervals. This structural properties defined by pieces recorded and saved. After the analysis of the data; 627 folk songs from TRT repertuary are, Detected by region, melodic pattern, rhytm,alteratin and voice intervals. It is aimed to make easier to group and choose the folk songs. Within the results of the research advices are given for eleminating and choosing the folk songs by their regions, mellodic patterns, rhytms, voice intervals and alterations.