Okul öncesi eğitime devam eden çocukların kişiler arası problem çözme becerileri ile sosyal duygusal uyumlarının karşılaştırılması
Comparative of interpersonal problem-solving abilities of children attending preschool education and their social emotional adaptation
  1. Tez No: 356659
  2. Yazar: NAZMİYE MERVE DALKILIÇ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HACER ELİF DAĞLIOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Okul Öncesi Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 168
Özet
Bu araştırma, okul öncesi eğitime devam çocukların kişiler arası problem çözme becerileri ile sosyal duygusal uyumlarının karşılaştırılması amacıyla yapılmıştır. Araştırmanın çalışma grubunu, 2011-2012 eğitim-öğretim yılı Erzurum İli merkez ilçelerindeki 12 okulda bulunan 60-72 aylık 147 çocuk oluşturmuştur. Çalışmada, Okul Öncesi Kişiler Arası Problem Çözme Testi (OKPÇ) (Dinçer, 1995) ve Güven ve arkadaşlarının (2004) geliştirdiği“Marmara Sosyal Duygusal Uyum Ölçeği”nin Işık tarafından 60–72 aylık çocuklar için uyarlanan formu kullanılmıştır. Araştırmada elde edilen verilerin analizinde, çocukların kişiler arası problem çözme becerileri ile sosyal duygusal uyumları arasındaki ilişkinin incelenmesi için Sperman Sıra Korelasyonu kullanılmıştır. Çocuğun cinsiyeti, çocuğun kardeşinin olup olmama durumu, annenin mesleki durumu, öğretmenin mezun olduğu okul, öğretmenin çalıştığı kurum, öğretmenin kişiler arası problem çözme becerileri ve sosyal uyum düzeyleri ile ilgili hizmet içi eğitim alma durumunun, OKPÇ Becerileri ve Sosyal-Duygusal Uyumları ile ilişkisine, Mann Whitney U Test ile bakılmıştır. Çocuğun kardeş sayısı, çocuğun okul öncesi eğitim alma süresi, anne babanın sosyoekonomik durumu, annenin öğrenim düzeyi, v babanın öğrenim düzeyi, öğretmenin yaşı, öğretmenin mesleki kıdemi, öğretmenin bulunduğu kurumdaki mesleki kıdemi, öğretmenin sınıfındaki çocuk sayısının, OKPÇ Becerileri ve Sosyal-Duygusal Uyumları arasındaki farklar ise Kruskal-Wallis H Test ile analiz edilmiştir. Araştırma sonucunda, çocukların kişiler arası problem çözme becerileri ile sosyal duygusal uyumları arasında anlamlı bir ilişki bulunamamıştır (p>0,05). Ayrıca Marmara Sosyal Duygusal Uyum Ölçeği ile anne-baba-çocuk ve öğretmen ile ilgili özellikler arasında da anlamlı farklılıklar olmadığı saptanmıştır (p>0,05). Sonuç olarak çocukların, anne babalarının ve öğretmenlerinin bazı demografik özelliklerinin, çocukların kişiler arası problem durumlarına çözümler bulmada etkili oldukları ve çocukların kişiler arası problem çözme becerileri ile sosyal duygusal uyumları arasında farkın olmadığı söylenebilir.
Özet (Çeviri)
This study has been carried out for the purpose of analyzing on a comparative basis the interpersonal problem-solving abilities of 60 to 72-month children and their social-emotional adaptations, in terms of certain variables. The working group of the research consisted of 147 60 to 72-month children from 12 schools in central districts of Erzurum province during the 2011-2012 academic year. Within the framework of the study, Pre-School Interpersonal Problem Solving Test (PIPS Test) (Dincer, 1995) and an adapted version of“Marmara Social-Emotional Adaptation Scale”by Isık for 60 to 72-month children, which was initially developed by Guven et al. (2004). Upon analyzing the data obtained through research, Sperman's Rank Correlation was used in an attempt to examine the relationship between the interpersonal problem-solving abilities and social-emotional adaptations of children. Gender of the child, whether the child has a sibling or not, professional status of his/her mother, school of graduation of the teacher, the institution of service of the teacher, the relationship between the teacher's state vii of having received in-service training on interpersonal problem-solving abilities and social adaptation levels, and the PIPS Test Abilities and Social-Emotional Adaptations have all been checked with Mann Whitney U Test. Differences between the number of siblings of the child, the term of pre-school education, socio-economic status of parents, educational background of the mother, educational background of the father, the teacher's age, professional seniority of the teacher, professional seniority of the teacher within the institution of service, the number of children receiving education in the teacher's classroom, and the PIPS Test Abilities and Socio-Emotional Adaptations have been analyzed by using Kruskal Wallis H Test. At the end of the research, no significant relationship (p>0.05) has been observed between the interpersonal problem-solving abilities and socio-emotional adaptations of children. No significant difference (p>0.05) has also been found through the Marmara Social-Emotional Adaptation Scale, between the characteristics of mother, father or child and the teacher. In conclusion, it would not be wrong to say that certain demographic characteristics of children, their parents and teachers have an influence of the children's ability to generate solutions for interpersonal problem cases. It can also be suggested that there is no difference between the interpersonal problem-solving abilities of children and their social-emotional adaptations.