Doktorların dinamik web teknolojilerini sürekli mesleki gelişim sürecinde kullanması: Bir durum çalışması
Utilization of dynamic web technologies in the process of continuing medical education: A case study
  1. Tez No: 356675
  2. Yazar: AYNUR AKKOL
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HASAN ÇAKIR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilim ve Teknoloji, Eğitim ve Öğretim, Sağlık Eğitimi, Science and Technology, Education and Training, Health Education
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 90
Özet
Bu araştırmanın amacı, doktorların sürekli tıp eğitimi sürecinde dinamik web teknolojilerini kullanma durumlarını, kullanma amaçlarını ve kullanma yöntemleri belirleyerek dinamik web teknolojilerinden sürekli mesleki gelişim süreçlerinde yararlanma düzeyini ortaya koymak ve bu teknolojileri kullanmalarının mesleki yaşantılarına nasıl katkı sağladığını tespit etmektir. Araştırma, nitel araştırma yöntemlerinden örnek olay tarama modeli ile desenlenmiştir. Örneklem, araştırmanın amacına uygun olarak durumların tek başına veya karşılaştırılmalı olarak tanımlanması ve yorumlanması hedefinden yola çıkılarak veri toplamada zengin ve detaylı bilgi sağlayacak birimlerin saptanması amacıyla kartopu örnekleme tekniği ile belirlenmiştir. Araştırma örneklemini bu yöntemle belirlenmiş ve çalışmaya gönüllü olarak katılan 12 doktor oluşturmaktadır. Araştırmanın veri toplama sürecinde derinlemesine görüşme yönetimi kullanılmıştır. Görüşme öncesinde katılımcıların demografik profilleri ve araştırmanın amacı dikkate alınarak yarı yapılandırılmış açık uçlu görüşme soruları hazırlanmıştır. Görüşmelerden elde edilen veriler hem araştırmacı hem de alan uzmanı tarafından içerik analizi yapılarak çözümlenmiştir. Araştırma bulgularına göre doktorlar, sürekli mesleki gelişim sürecinde öğrenme ihtiyaçlarını karşılamaları için gerekli olan güncel ve güvenilir bilgi kaynaklarına en kolay ve en hızlı şekilde ulaşabilmek amacıyla dinamik web teknolojilerinden yararlanırlar. Bu teknolojileri sürekli mesleki gelişim süreçlerinde kullanmalarıyla birlikte güncel bilgiye erişim açısından dünya üzerindeki meslektaşları ile eşit konuma ulaşmış, uluslararası alanda meslektaşları ile etkileşim kurma, iş birliktelikleri oluşturma ve rekabet etme olanakları artmış ve yoğun çalışma koşulları nedeni ile öğrenme faaliyetlerine zaman ayıramama sorunları ortadan kalkmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to reveal usage of dynamic web technologies by medical doctors in their CME, examine their purpose of use and methods they prefer, to be able to define how efficiently they benefit from dynamic web technologies and spot contributions of these technologies to their professional life. The study was designed as a case study research method using qualitative approach. According to purpose of this study, the paradigm was defined by snowball sampling to be able to find rich and detailed data resources with the aim at defining cases by themselves or comparatively. The paradigm consists of 12 volunteers who are identified with this method. Data collection process of the study was completed by conducting in-depth interviews. Prior to interviews, demographic profiles of participants and aim of this study were taken into consideration to prepare semi-structured interview questions. Both the researcher and expert of the field resolved data which were obtained from the interviews, by conducting content analysis. According to research results, medical doctors benefit from dynamic web technologies to fulfill their educational needs during CME process thanks to easy and fast access of reliable and up to date resources. By using these technologies in their CME process, they have been reaching an equal level as their colleagues all around the world, they are able to communicate, cooperate and compete in the international arena and also they can eliminate problems such as shortage of time because of intense working conditions.