Akaretler sıra evlerinin yeniden işlevlendirilmesinde mekansal dönüşüm analizi
Spatial transformation analysis of akaretler row house's refunctioning
  1. Tez No: 357293
  2. Yazar: ZÜHAL BAYRAKÇEKEN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NİHAL ULUENGİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Haliç Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İç Mimarlık Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İç Mimari Tasarım Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 176
Özet
Değişen dünyada mekanların günümüze taşınması başarılı restorasyon çalışmalarına ve sonrasında bu mekanların aktif olarak kullanılmasına bağlıdır. Karmaşık ve uğraştırıcı bir süreç olan restorasyon çalışması, mekanın geleceğe taşınmasında belirleyici rol oynamaktadır. Yapılan inceleme ve analizler sonucu ortaya çıkan kısıtlamalar, restorasyon çalışmasının zorluklarını teşkil ederken aynı zamanda mekanın ruhunun korunması açısından da son derece önem arz etmektedir. Bu çalışmada restorasyon, yeniden işlevlendirme ve mekansal dönüşüm konularında son derece başarılı bir örnek olan Akaretler Sıra Evleri detaylı bir şekilde analiz edilmiş ve bugün o bölgede iş, eğlence, alışveriş, konaklama hayatına kazandırılan mekanlar incelenerek başarılı çalışmanın sonuçları ortaya konulmaya çalışılmıştır. Tezin içeriği aşağıdaki bölümlerden oluşmaktadır. Birinci bölümde araştırmanın amacı, kapsamı ve yöntemi anlatılmıştır. İkinci bölümde, tarihi mekanların yeniden işlevlendirilmesiyle ilgili olarak tarihi mekan kavramının tanımı yapılmış, tarihi mekanların korunmasında restorasyonun önemi, tarihi mekanlara yeni kimlik kazandırılması, en son olarak sıra ev tanımı ve tarihsel süreçte sıra evlerin oluşumuna yer verilmiştir. Üçüncü bölümde, Akaretler Sıra Evlerinin tarihçesi, konumu, plan tipleri, cephe tipleri ve yapı malzeme özelliklerine yer verilmiştir. Dördüncü bölümde, Akaretler Sıra Evlerinin yeniden işlevlendirilmesi izlenen yol ve yöntemler ile bu süreçte karşılan sorunlardan ve bunlara bağlı olarak restorasyon aşamalarında bahsedilmiştir. Beşinci bölümde, restorasyon sonrası Akaretler Sıra Evlerine kazandırılan yeni kimlik, restorasyon sonrası dış cephe özellikleri ve bloklara göre plan tiplerinden ve iç mekan özelliklerinden bahsedilmiştir. Bu kısımda ayrıca blok bazında faaliyet gösteren firmalar, faaliyet alanlarına göre bölünerek anlatılmıştır. Altıncı bölüm sonuç.
Özet (Çeviri)
In an ever changing world, preservation of buildings depends on successful restoration works followed by active usage of these places. Restoration which is a complicated and tedious tasks, plays an important role in the future survival of such buildings. Despite the fact that studies and analysis impose restrictions on restoration, these restrictions also heavily aid in preserving the soul of the place. In this study, Akaretler Row Houses which is a successful example of restoration, refunctioning and spatical transformation has been analyzed and relevant buildings that have been revived and currently functioning as business, entertainment, accomodation places have been examined in order to reveal the successful results of the restoration works. Contents of the thesis is composed of the following sections: First section includes purpose, scope and methodology of the study. Second section includes definition of historical places in coordination with refunctioning of historical places, importance of restoration for the protection of historical places, reidentification of historical places and definition of row houses along with its formation in the historical process. Third section includes the history, location, plan types, façade types and construction material properties of Akaretler Row Houses. Fourth section includes the methodology used in the refunctioning of Akaretler Row Houses along with the difficulties encountered during the process and phases of restoration. Fifth section discusses the new gained identity of Akaretler Row Houses, façade properties after the restoration, plan types based on blocks and interior properties. Also in this section, companies operating in the blocks have also been mentioned based on their field of operation. Sixth section is the conclusion.