Mezopotamya'da dengbejlikten sinemaya anlatı sanatı. 'miras'
From dengbej to cinema the art of narrative of mespotamia. 'heirship'
  1. Tez No: 358231
  2. Yazar: RODİ YÜZBAŞI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SELAHATTİN YILDIZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sahne ve Görüntü Sanatları, Performing and Visual Arts
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sinema Televizyon Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 69
Özet
Bu çalışma“Neden hikaye anlatma ihtiyacı duyarız?”sorusundan hareketle ait olduğu evrenin içinde anlam arayışında olan insanın farkındalıklarını, birikimlerini paylaşmak, aktarmak için kullandığı anlatı formlarını, Mezopotamya coğrafyası özgünlüğünde görünür kılma amacı gütmüştür. Bu tez Mezopotamya coğrafyasını bir coğrafi bölge olarak değil tarihi ve sosyal bir çevre olarak ele almıştır. Çalışmada Dengbejlik geleneğine yer verilmiştir. Bu anlatı formlarını oluşturan düşünsel ve tarihsel çevre irdelenmiştir. Buradan yola çıkarak Dengbejlikten sinemaya, varlık için anlam arayan bir değerler halkasında anlatı formları ve içeriğin önemine değinilmiş ve bunları "Neden anlatma ihtiyacı duyarız? sorusunda cevap verme zemininde tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study has the purpose to make the narrative forms used to share transfer the awareness and background of humman in search of meaning in the universe to which he belongs visible in the context of Mesopotamia geographic, starting from the question of“why do we need to tell a story?”. This study does not consider the Mesopotamia geography as georgaphic area simply but a historical and social environment. The study includes the " Dengbejé tradition. It addresses the intellectual and historical environment which establishes such narration forms.