The reduction of speaking anxiety in efl learners through drama techniques
İngilizceyi yabancı dil olarak öğrenen öğrencilerin konuşma kaygılarının drama teknikleri aracılığıyla azaltılması
  1. Tez No: 358369
  2. Yazar: MİNE ATAŞ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. KIM RAYMOND HUMISTON
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Çağ Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 141
Özet
Bu çalışma, yabancı dil ögreniminde konuşma kaygısı problemini ve konuşma kaygısını azaltmada dramanın rolünü irdelemektedir. Araştırmacı konuşma kaygısından bahsetmek için dil öğretim çevrelerindeki konuşma kaygısı probleminin yaygın nedenlerini gözden geçirmektedir. Çalışma aynı zamanda sınıf bazında kaygı seviyesini azaltma yollarını da ele almıştır. Çalışma 2013-2014 akademik yılının birinci döneminde, Kozan Anadolu Sağlık Meslek Lisesi 24 tane 12. sınıf öğrencisiyle yürütülmüştür. Nicel veri toplamak için öntest ve sontest olarak Horwitz, Horwitz, ve Cope (1986) tarafından geliştirilen Yabancı Dil Dersi Kaygı Anketi (FLCAS) uygulanmıştır. Aynı zamanda, veri nirengi yapmak için, yarı-yapılandırılmış ön ve son-görüşmeler, ve öğrenci günlükleri kullanılmıştır. Buna ek olarak, öğretmenin drama kullanımı ve konuşma kaygısı hakkındaki fikirleri, çalışmanın niteliksel boyutunu güçlendirmektedir. Araştırmacı, öntest, sontest (FLCAS), görüşmeler, öğrencilerin günlükleri, ve öğretmenin görüşlerinden yola çıkarak, dramanın öğrencileri motive ettiğini; ve öğrencileri konuşmaya teşvik ettiğini görmüştür. Drama, öğrencilerin dil dersleriyle ilgili korkularının üstesinden gelmelerine de yardımcı olmuştur. Drama tekniklerinin kullanımının, İngilizceyi yabancı dil olarak öğrenen öğrencilerin konuşma kaygılarının azaltılmasında belirgin ölçüde olumlu etkileri olmuştur.
Özet (Çeviri)
This study addresses the problem of speaking anxiety in foreign language learning settings and role of drama in the reduction of speaking anxiety. The researcher gives a general overview of anxiety sources in language training environments as a background for the discussion of speaking anxiety. The study is also concerned with ways to reduce anxiety levels in the classroom. The study was conducted with 24, 12th grade students, in the first term of 2013-2014 academic year at Kozan Anatolian Medical Vocational High School. To collect quantitative data, FLCAS, developed by Horwitz, Horwitz, and Cope (1986), was administered as a pre and post-test. To triangulate the data, semi-structured pre and post-interviews, and students' diaries were also used. Additionally, the teacher's reflections on students' speaking anxiety, and the use of drama strengthened the qualitative dimension of the study. On the basis of the findings of the pre and post-tests (FLCAS), interviews, students' diaries, and the teacher's reflections, the researcher found that drama gives motivation, and encourages students to speak. It also helps them to overcome their fears related to language classes. The use of drama techniques has significantly positive effects on lowering the speaking anxiety of EFL learners.