A study on the integration of mindfulness-enhanced language teaching (MELT) practices into English as a foreign language (EFL) instruction and its potential effects on EFL learners' anxiety and self-efficacy levels
Bilinçli farkındalık temelli dil öğretimi (MELT) uygulamalarının yabancı dil olarak İngilizce öğretiminde kullanımı ve bu uygulamaların öğrencilerin kaygı ve öz yeterlik düzeyleri üzerindeki olası etkileri üzerine bir araştırma
  1. Tez No: 1012963
  2. Yazar: AYŞENUR AVCI ÜZÜM
  3. Danışmanlar: PROF. DR. DEMET YAYLI
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yabancı Diller Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmanın amacı, İngilizce öğretiminde bilinçli farkındalık temelli bir yaklaşım olarak ele alınan Mindfulness-Enhanced Language Teaching (MELT) uygulamalarının, İngilizceyi yabancı dil olarak öğrenen öğrencilerin yabancı dil kaygısı (YDK), öz-yeterlik (ÖY) ve sınıf içi deneyimleri üzerindeki etkilerini incelemektir. Araştırma, karma yöntemli deneysel bir desen kullanılarak üniversite hazırlık sınıfı öğrencileriyle on hafta boyunca yürütülmüştür. Deney grubunda MELT temelli öğretim uygulanırken, kontrol grubunda geleneksel öğretim sürdürülmüştür. Nicel veriler, ön test ve son test aracılığıyla YDK ve ÖY ölçümleri kullanılarak toplanmış; nitel veriler ise haftalık yansıtma günlükleri, yarı yapılandırılmış görüşmeler ve öğretmen-araştırmacı gözlem notları yoluyla elde edilmiştir. Nicel bulgular, deney grubunda yabancı dil kaygısında istatistiksel olarak anlamlı bir azalma olduğunu, kontrol grubunda ise anlamlı bir değişim olmadığını göstermiştir. Öz-yeterlik puanlarında deney grubunda sınırlı bir artış gözlemlenmiş, ancak bu artış istatistiksel olarak anlamlı bulunmamıştır. Nitel bulgular, MELT uygulamalarının öğrencilerin duygusal düzenleme becerilerini geliştirdiğini, stres düzeylerini azalttığını ve düşünce ile duygularına yönelik farkındalıklarını artırdığını ortaya koymuştur. Katılımcılar ayrıca özellikle konuşma becerilerinde olmak üzere sınıf içi katılım, dikkat ve özgüvenlerinde artış olduğunu ifade etmişlerdir. Bunun yanı sıra, MELT uygulamalarının akran ilişkilerini güçlendirerek ve öğrencilerin derse katılım isteğini artırarak daha destekleyici ve işbirlikçi bir sınıf ortamı oluşturduğu belirlenmiştir. Nicel ve nitel bulguların birlikte değerlendirilmesi, MELT programının hem ölçülebilir duyuşsal çıktılar hem de altta yatan bilişsel ve duygusal süreçler üzerinde etkili olduğunu göstermektedir. Kaygının bilinçli farkındalık temelli uygulamalara daha hızlı tepki verdiği, öz-yeterliğin ise zaman içinde kademeli olarak geliştiği görülmüştür. Genel olarak bu çalışma, MELT yaklaşımının dil öğrenmenin hem duyuşsal hem de öğretimsel boyutlarını destekleyen bütüncül bir pedagojik çerçeve sunduğunu ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
This study aimed to investigate the effects of Mindfulness-Enhanced Language Teaching (MELT) practices on foreign language anxiety (FLA), self-efficacy (SE), and learners' overall classroom experiences in an English as a Foreign Language (EFL) context. Adopting a mixed-methods experimental design, the study was conducted with university preparatory school students divided into experimental and control groups over a ten-week period. While the experimental group participated in the MELT program, which integrated language instruction, the control group received traditional instruction. Quantitative data were collected through pre- and post-tests measuring FLA and SE, whereas qualitative data were obtained from weekly reflection logs, semi-structured interviews, and teacher-researcher field notes. The quantitative findings revealed a statistically significant reduction in FLA in the experimental group, while no meaningful change was observed in the control group. Although SE scores showed a slight increase in the experimental group, this change did not reach statistical significance. Qualitative findings provided deeper insights into learners' experiences, indicating that the MELT program enhanced emotional regulation, reduced stress, and increased learners' awareness of their thoughts and feelings. Participants also reported improvements in classroom engagement, focus, and confidence, particularly in speaking activities. In addition, the findings suggested that MELT contributed to a more supportive and collaborative classroom environment by strengthening peer relationships and increasing students' willingness to participate. The integration of quantitative and qualitative findings demonstrated that the MELT program influences both measurable affective outcomes and underlying cognitive and emotional processes. While anxiety appears to respond relatively quickly to mindfulness-based interventions, self-efficacy develops more gradually over time. Overall, the study suggests that MELT offers a holistic pedagogical approach that supports both the emotional and instructional dimensions of language learning. The findings have important implications for EFL pedagogy, highlighting the need to integrate affective factors into language teaching practices. It is recommended that mindfulness-based activities be systematically incorporated into language curricula to promote learners' emotional well-being, engagement, and communicative competence.