Perceptions of language teachers about their teaching competences
Yabancı dil öğretmenlerinin öğretme yeterlilikleri hakkındaki algıları
  1. Tez No: 358368
  2. Yazar: MEHMET BURÇİN ÖZKAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞEHNAZ ŞAHİNKARAKAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Çağ Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 62
Özet
Öğretmenler eğitimdeki temel unsurlardan biridir ve onların öğretme yeterlilikleri, öğrencilerin başarısını doğrudan etkiler. Bu çalışmanın amacı, yabancı dil öğretmenlerinin istenilen öğretmen yeterlilikleri hakkındaki algılarını ortaya çıkarmaktır. Bu çalışma yabancı dil öğretmenlerinin şu anki ve hedefledikleri öğretmen yeterlilikleri hakkında bilgi sağlayacaktır. 75 İngilizce öğretmeni anket uygulamasına katılmış ve bunlardan seçilen 13 öğretmen ile bireysel görüşmeler yapılmıştır. Bu çalışmada veriler likert ölçeği ve yapılandırılmamış bireysel görüşmelerle toplanmış ve sosyal bilimler için istatistik paketi ve içerik analizi yöntemiyle işlenmiştir. Bu çalışmanın ana sonucu göstermiştirki öğretmenler kendilerini öğretme yeterliliği konusunda çok yetkin görüyorlar ve öğretme yeterliliği konusunda uzman olmak istiyorlar.
Özet (Çeviri)
Teachers are one of the key elements in education, and their teaching competences are directly affect students' success in EFL classes. The purpose of this study is to find out perceptions and desired competences of the EFL teachers defined in Common European Principles for Teacher Competences and Qualifications. The study will provide information for EFL teachers about their current and desired teaching competences. 75 EFL teachers participated in this study and responded the scale, 13 of the participants attended unstructured interview. The data collected through two research tools a Likert type scale and unstructured interviews and processed with a statistical package and with the content analysis procedure. The main result of the study revealed that EFL teachers perceived themselves as very competent in teaching competence and they would like to expert in this competence.