Blending with purpose: Teachinh writing courses with online and traditional classroom instruction
Amaç doğrultusunda harmanlama: Yazma derslerinin uzaktan ve gelenksel sınıfiçi eğitimle verilmesi
- Tez No: 358370
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. KIM RAYMOND HUMISTON
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2014
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Çağ Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 85
Özet
Bu araştırmanın amacı ,harmanlanmış öğretimin, geneksel yüz yüze öğretime kıyasla yazma sınavının sonuçlarında bir fark yaratıp yaratmadığını bulmak ve öğrencilerin teknolojinin yazma derslerinde kullanılmasıyla ilgili tutumlarını nitel ve nicel araştırma metodlarıyla araştırmak. Bu çalışma için, Gaziantep Universitesi yabancı diller yüksek okulundan bir deney ve bir kontrol gurubu seçilmiştir. Deney gurubundaki 13 öğrenciye harmanlanmış öğrenmeyle yazma dersi öğretilirken , aynı anda kontrol gurubundaki başka 13 öğrenciye geneksel yüz-yüze öğretimle yazma dersi verilmiştir. Her iki gurubtaki öğrencilerin ders programı, yaşları, İngilizce seviyeleri ve sınıf olanakları aynı. SPSS ile analiz edilen sonuçlar, deney gurubunun yazma sınavındaki notları kontrol gurununa göre daha yüksek çıktı. Deney gurubundaki öğrencilerin görüşlerini öğrenmek için, deneyden sonra yarı yapılandırılmış görüşme uygulandı. Sonuçlar, öğrencilerin derslerde mevcut kullanılan teknolojiden hoşnut olmadıklarını ama öte yandan harmanlanmış öğrenmeden hoşnut olduklarını gösterdi. Ayrıca, öğrenciler teknolojinin sınıf içinde ve dışında nasıl kullanılabileceğine dair bazı önerilerde bulundu.
Özet (Çeviri)
The aims of this study are to find whether blended learning would make a difference at the writing scores of students compared to traditional face-to-face education and to establish the students' perspective on the usage of technology at writing courses with quantitative and qualitative research methods. For the purpose of the study, one experimental and control groups were chosen from the School of Foreign Languages, Gaziantep University. The 13 students in the experimental groups are taught writing with blended learning while 13 students are taught writing with traditional face-to-face education during one month. The students at both groups have the same schedule, age, English level and classroom facilities. The results of analysis done by SPSS show that the writing scores of the experimental group are higher than the writing scored of the control group. To learn the students' perspectives at the experimental group, semi-structured interviews have been done after the experience. The results show that the students are not satisfied the usage of current technology at writing courses. On the other hand, they reported they were satisfied with blended learning. The students also gave some suggestions about the implications of technology in and outside of the classes.