Investigating the effects of individual and group presentation tasks on foreign language speaking anxiety of EFL learners
İngilizceyi yabancı dil olarak öğrenen öğrencilerin yabancı dil konuşma kaygısı üzerinde bireysel ve grup sunum aktivitelerinin etkilerinin araştırılması
  1. Tez No: 905484
  2. Yazar: ÖZGE ELİF ARSLAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ECE GENÇ YÖNTEM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 145
Özet
Bu çalışma, Türkiye'deki bir özel üniversitede öğrenim gören İngilizceyi yabancı dil olarak öğrenen öğrencilerin yabancı dil konuşma kaygısı (FLSA) düzeyleri üzerindeki bireysel ve grup sunum aktivitelerinin etkisini araştırmaktadır. Eylem araştırması süreci benimsenerek gerçekleştirilen bu vaka çalışmasında, B1 dil yeterlilik seviyesindeki 40 öğrenci yer aldı ve hem nicel hem de nitel veriler kullanıldı. Çalışma, üç araştırma sorusunu ele almayı amaçlamaktadır: 1) Bireysel sunum aktivitesi, EFL öğrencilerinin yabancı dil konuşma kaygısı düzeylerini azaltıyor mu? Eğer öyleyse, ne ölçüde? 2) Grup sunum aktivitesi, EFL öğrencilerinin yabancı dil konuşma kaygısı düzeylerini azaltıyor mu? Eğer öyleyse, ne ölçüde? 3) Bireysel ve grup sunum aktiviteleri arasında yabancı dil konuşma kaygısının azaltılmasında anlamlı bir fark var mı? Bu soruları yanıtlamak amacıyla, iki farklı sunum görevinin uygulanmasından sonra, iki grup üniversite düzeyindeki İngilizceyi yabancı dil olarak öğrenen öğrencilerin kaygı seviyelerindeki değişiklikleri ölçmek için Yabancı Dil Sınıfı Kaygı Ölçeği (FLCAS), ön test ve son test olarak Türkçe dilinde uygulandı. Ön testin uygulanmasının ardından altı hafta boyunca, 40 öğrencinin yarısı yalnızca bireysel sunum aktivitesine odaklanırken, diğer yarısı İngilizce konuşma becerilerini geliştirmeye yönelik olarak tasarlanmış grup sunumlarına katılmıştır. Nicel veri analizi, iki Wilcoxon İşaretli Sıralar testi ve bir Mann-Whitney U testi sonuçlarına göre, grup sunum grubu için yabancı dil konuşma kaygısı düzeylerinde anlamlı bir azalma olduğunu ortaya koymuştur. Ancak, bireysel sunum grubunun ortalama kaygı puanında istatistiksel olarak anlamlı bir azalma tespit edilmemiştir. Bununla birlikte, her iki grubun karşılaştırması, grup sunum aktivitesinin yabancı dil konuşma kaygısını azaltmada bireysel sunum aktivitesine kıyasla daha etkili olduğunu, ancak bu farkın anlamlı bir fark olduğunu söylemek için yeterince güçlü olmadığını göstermiştir. Müdahale sürecinin sonunda, katılımcıların konuşma kaygı düzeylerindeki olası değişikliklere dair derinlemesine içgörüler elde etmek amacıyla, her iki grupla yarı yapılandırılmış odak grup görüşmeleri yapılmıştır. Görüşmeler yoluyla toplanan nitel veriler, her iki gruptaki öğrencilerin kendilerine olan güvenlerinde artış ve konuşma fırsatlarının iyileştiğini göstermiştir. İçerik analizi sonrasında, görüşmelerde tekrarlanan temalar, öğrencilerin üniversite düzeyinde dil hazırlık okullarında sunum aktivitelerine dair deneyimleri ve perspektifleri hakkında değerli içgörüler sunmuş ve öğretmenlere bu aktivitelerin nasıl etkili bir şekilde tasarlanacağı konusunda önerilerde bulunmuştur. Bu çalışma ayrıca, yabancı dil konuşma kaygısı üzerindeki bireysel ve grup sunum aktivitelerinin karşılaştırmalı etkilerine ilişkin alandaki boşluğu doldurmayı, dil öğretmenlerine pratik öneriler sunmayı ve EFL bağlamlarındaki kaygı azaltma tekniklerine dair mevcut literatüre katkıda bulunmayı amaçlamaktadır.
Özet (Çeviri)
This study investigates the influence of individual and group presentation tasks on the level of foreign language speaking anxiety (FLSA) experienced by EFL learners at a private university in Turkey. Adopting the process of action research, this case study included 40 students at the B1 language proficiency level, incorporating both quantitative and qualitative data. The study aimed to address three research questions: 1) Does the individual presentation task reduce EFL students' foreign language speaking anxiety levels? If so, to what extent? 2) Does the group presentation task reduce EFL students' foreign language speaking anxiety levels? If so, to what extent? 3) Is there a significant difference between the individual and group presentation tasks in terms of reducing FLSA? To address these questions, the Foreign Language Classroom Anxiety Scale (FLCAS) was administered in Turkish as a pre-test and post-test to measure changes in two groups of tertiary level EFL students' anxiety levels after the intervention of two different types of presentation tasks. Over the course of six weeks following the pre-test administration, half of the 40 students focused solely on individual presentation task, while the other half engaged in group presentations specifically designed to enhance their English speaking skills. The quantitative data analysis, including two Wilcoxon Signed Ranks tests and one Mann-Whitney U test, demonstrated meaningful decreases in FLSA levels for the group presentation group, while a statistically significant reduction in the average anxiety score was not found for the individual presentation group. Nevertheless, the comparison of both groups concluded that while the group presentation task is more effective in lowering FLSA compared to the individual presentation task, the value is not strong enough to claim a significant difference. To get in-depth insights from participants regarding the possible changes in the levels of their speaking anxiety at the end of the intervention process, semi-structured focus group interviews were conducted with both groups. The qualitative data collected through interviews indicated that students in both groups experienced increased self-confidence and improved speaking opportunities. Following the content analysis, the recurring themes in the interview provided valuable insights into students' experiences and perspectives on presentation tasks at the tertiaty-level language preparatory schools, as well as suggestions for teachers on how to effectively design these tasks. This study also aims to fill the gap in the field regarding the comparative effects of individual and group presentation tasks on FLSA, providing practical implications for language instructors and contributing to the existing literature on anxiety reduction techniques in EFL contexts.