Üniversite öğrencilerinin ve yazma dersi öğretmenlerinin performansa dayalı portyolyaya karşı tutumlarını inceleyen bir durum çalışması
A case study: efl learners' and writing teachers' attitudes towards the performance based portfolio in a university context
- Tez No: 358388
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HÜLYA YUMRU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2014
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Çağ Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 72
Özet
Bu çalışma yabancı dil öğrencilerinin ve yazma dersi öğretmenlerinin performansa dayalı portfolyaya karşı tutumlarını araştırma amacıyla gerçekleştirilmiştir. Çalışmada hem niteliksel hem niceliksel veriler kullanılmıştır. Niteliksel veri oluşturma sürecinde öğretmen gözlem kâğıtlarından yararlanılıp öğretmen ve öğrenci röportajları gerçekleştirilmiştir. Niceliksel veri oluşturma sürecinde ise Brooks (1999) tarafından geliştirilen bir tutum anketi kullanılarak öğrenci tutumları araştırılmıştır. Bu çalışmanın katılımcılarını 89 üniversite öğrencisi ve 5 yazma dersi öğretmeni oluşturmaktadır. Araştırma sonucunda elde edilen bulgulara göre yazma dersi öğretmenlerinin ve röportaj yapılan 10 öğrencinin büyük bir çoğunluğu portfolyo değerlendirmesine karşı olumlu bir tavır sergilerken yapılan genel ankette bu bulgular tam tersi yönde gelişmiştir ve öğrencilerin büyük bir çoğunluğunun performansa dayalı portfolyoya karşı tutumlarının olumsuz olduğu ortaya çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
This study has been carried out to investigate the attitudes of students and writing teachers towards the performance-based portfolio. In the study, both qualitative and quantitative research methods have been used. Within the process of qualitative research, teacher reflection papers have been used and interviews with the teachers and students have been made. Within the quantitative research process, an attitude survey designed by Brooks (1999) has been used and the student attitudes have been investigated. The participants of the study are 89 university students and 5 writing teachers. In the light of the findings obtained from this study, it has been concluded that the majority of the writing teachers and the interviewed students have a positive attitude towards the performance based portfolio while the findings from the student attitude survey displays the opposite. According to the findings from the general attitude survey, the majority of the students show a negative attitude towards the performance-based portfolio.