Türkiye'de terörle mücadelede Türk kamu yönetiminin işlevleri üzerine genel bir değerlendirme: PKK örneği
An overall assessment on the functions of Turkish public administration in the fight against terrorism in Turkey: PKK
- Tez No: 358504
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HALİL MUTİOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Siyasal Bilimler, Public Administration, Political Science
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Adnan Menderes Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Bölümü
- Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 288
Özet
Bu Yüksek Lisans Tezi'nin amacı Türkiye'nin önemli bir sorunu olarak karşımızda duran PKK ve ona karşı yapılan mücadelenin Türk kamu yönetiminin işlevleri açısından bir süreç olarak incelenmesi ve terörle mücadele ile terörizme mücadele ekseninde Türk kamu yönetimindeki değişiminin araştırılmasıdır. Temel varsayım Türk kamu yönetiminin terör ve terörizmle mücadelede bir süreç olarak terörle mücadeleden terörizmle mücadele alanına kaydığı ve bunun nedeninin değişen konjonktür, değişen PKK ve kamuoyunun şiddete doygunluğu olduğudur. Üç bölümden oluşan bu tezin ilk bölümünde kavramsal çerçeve dâhilinde araştırmanın temeli olan terör ve terörizm kavramları ve bunların nedenleri, amaçları, unsurları, ayrımları zengin bir literatürle anlatılmıştır. Tezin ikinci bölümünde ise Türkiye'de PKK dışındaki terör örgütleri anlatılmıştır. Tezin son bölümünde ise PKK terör örgütü kökleri, örgüt yapısı ve finans kaynakları ile ayrıntılı bir şekilde anlatılmış ve Türkiye'nin terörle mücadelede kamu yönetiminin işlevleri yasama ve yürütme erklerinin faaliyet ve uygulamaları ile incelenmiş ayrıca Kürt Sorunu ve PKK terörünün bitirilmesi amacıyla ortaya konan belli başlı raporlar özetlenmiştir. Tezin katkısı ile PKK'daki ve Türkiye'nin terörle mücadelesindeki değişimler ve nedenleri ortaya konmuş ve konu bütüncül bir şekilde ele alınmıştır. Tezin bir başka katkısı ise PKK terör örgütünün ulaşılması yasal kendi yazılı kaynakları ile incelenmesi ve nesnel veriler ışığında doğru bir şekilde anlatılmasıdır. Sonuçta bu Yüksek Lisans Tezi ile PKK'daki değişimler bir süreç olarak irdelenmiş ve bunun Türk kamu yönetimindeki değişimler ile nedenselliği ortaya konmuştur. PKK'nın değişim süreci sonunda siyasallaşması ve terörizmi sadece alternatif bir güç haline getirmesi ile Türk kamu yönetiminin terörizmle mücadele ile artık mücadelenin siyasi, ekonomik ve toplumsal yanına ağırlık vermesi durumları arasında bağlar ortaya konarak temel varsayımımız doğrulanmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this Master's Thesis is to study as a process the fight against the PKK and its terrorism that confronting us as a significant problem in Turkey, in terms of the functions of Turkish public administration and to quest the changes in Turkish public administration in the axis of the fight against the terror and the terrorism. Our basic assumption is that in its fight against the terror and the terrorism, Turkish public administration has shifted as a process from the fight against terror to the area of fight against terrorism and the reason for this is the changing environment, the changing PKK and the satiety of public to the violence. In the first section of this thesis consisting of three sections, we described in a rich literature the terror and the terrorism which is the basis of research within the conceptual framework as well as their definitions, causes, purposes, elements and differences. In the second section of the thesis, we explain in details the other terrorist organization in Turkey. In the last part of the thesis, we explain PKK terrorist organization with its roots, organizational structure and financial resources and we analyze the functions of public administration in the fight against terrorism in Turkey as well as the activities and practices of the legislative and executive powers and we also summarizes the major reports set forth in order to inactivate clear up the Kurdish problem and solve the PKK terror. Thanks to this thesis, we put forward the changes in the PKK and the fight against the terror in Turkey as well as their reasons and we deal with the subject in a holistic manner. Another contribution of this thesis is to study the PKK terrorist organization with its own legally accessible written sources and to illustrate it correctly in the light of objective data. As a result, this Master's Thesis researches as a process the changes in the PKK and sets forth the causality of this with the changes in the Turkish public administration. We have validated our basic assumption by putting forward the bonds between the fact that the PKK has become politicized as a result of the process of change and has changed its terrorism into an alternative power and the fact that Turkish public administration has started to give more weight to political, economic and social side of the fight in its fight against terrorism.