İdari işlemlerde başvuru yollarının ve sürelerinin gösterilmesi zorunluluğu
The obligation to indicate the methods and duration of the remedies in administrative procedures
  1. Tez No: 358605
  2. Yazar: HANİFE ÖZTAŞ BAYRAM
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MURAT SEZGİNER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Genel Kamu Hukuku Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 174
Özet
Hak arama hürriyetini garanti altına almayı hedefleyen idari işlemlerde başvuru yollarının ve sürelerinin gösterilmesi ilkesi, genel kabul gören idari usul ilkelerinden birini oluşturmaktadır. Bu sebeple ilke, pek çok ulusal ve uluslararası metinde düzenleme konusu olmuştur. Özellikle başvuru yollarının gösterilmesi ilke olarak benimsenmiş ise de, hak arama hürriyetinin sonuçsuz kalmaması bakımından başvuru sürelerinin gösterilmesi de bu ilke kapsamında değerlendirilmelidir. Zira hakkında işlem tesis edilen kişinin başvuru yolunu bilmesi yeterli değildir. Başvuracağı makama hangi süre içerisinde başvurması gerektiğini de bilmesi hak kaybının önlenmesi bakımından bir zorunluluktur. Nitekim Anayasanın 40. maddesinin 2. fıkrası başvuru süresi konusunda da aynı hükmü taşımaktadır. İdari işlemde başvuru yollarının ve sürelerinin gösterilmesi hukuk devleti olmanın ve hak arama hürriyetini garanti altına almanın bir gereğidir. Bu tez kapsamında idari işlemde başvuru yollarının ve sürelerinin gösterilmesi ilkesi anlatılmaya çalışılırken, idari işlem, idari usul ve ilkenin (idari işlemlerde başvuru yollarının ve sürelerinin gösterilmemesi) uygulanmamasının meydana getirdiği sorunlara dikkat çekmeyi ve ilkenin hukuk devleti bakımından önemini ortaya koymak amaçlamaktadır.
Özet (Çeviri)
In the administrative procedures aiming to guarantee the right to legal remedy, the principle of indicating the methods and the deadline of the legal remedies is one of the generally accepted principles of the administrative procedures. Therefore, this principle has been regulated in many international and national texts. Although, principally, it has been adopted to indicate the methods of legal remedies, the indication of the deadlines of legal remedies should be assessed within this principle so that the right to legal remedy will not be left inconclusive. Because it is not sufficient for a person on whom procedures are started just to know the methods to apply for legal remedy. It is an obligation and necessity for the person to know the deadline to apply for legal remedy in terms of preventing loss of rights. Accordingly, the paragraph 2 of the Article 40 of the Constitution sets forth the same provision. This thesis aims to explain the principle deal with o indicate the methods and the deadlines of legal remedies while drawing attention to the problems that are bound to occur when the administrative process, the administrative procedures and the principle (of indicating the methods and the deadline of the legal remedies) are not implemented, and it also aims to reveal the significance of the principle for a state of law.