Karşılaştırmalı Hukuk ve Irak Anayasalarında seyahat özgürlüğü
Omparative law and freedom of travel in Iraq Constitutions
- Tez No: 358640
- Danışmanlar: PROF. DR. HASAN TUNÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Kamu Yönetimi, Law, Public Administration
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 137
Özet
Karşılaştırmalı Hukuk Ve Irak Anayasalarında Seyahat Özgürlüğü konulu yüksek lisans tez çalışması, üç bölümden oluşmaktadır.Birinci bölümde, hakkın, özgürlüğün ve seyahat özgürlüğünün hukuki ve şeri tanıtımlarını ele almıştır. Ayrıca seyahat özgürlüğünün anayasal fıkıh ve yargısal görüşü açısına göre hukuki niteliğini de ortaya koymaya çalışılmıştır. En kapsamlı olan İkinci bölümde, 1876-2005 arasındaki Irak anayasalarına göre seyahat özgürlüğünün tarihi gelişimi incelenmiştir; bu özgürlüğün sınırlanması rejimlerinin tarih içindeki değişimleri ele almıştır. Ayrıca Irak kanunlarına göre seyahat özgürlüğünün kapsamını incelemiştir; özellikle Iraklı vatandaşların ve yabancıların yurda giriş ve yurt dışına çıkışlarda, seyahat özgürlüğüne yaklaşımı ne şekilde etkilediğine yer verilmiştir.Son bölümde, seyahat özgürlüğünün sınırlanma rejimleri ayrıntıları incelenmiştir; Anayasa ve kanunlardan kaynaklanan sınırlamaların, seyahat özgürlüğünün kullanılabilirliği üzerindeki etkileri ele alınırken, çeşitli kanunlardan kaynaklanan sınırlamalardan ayrı ayrı ortaya konmaya çalışılmıştır. Bununla birlikte birçok devlet anayasalarında, uluslararası ve bölgesel sözleşmelerde ve yargı alanında yer alan seyahat özgürlüğüne ilişkin teminatlara bu bölümde yer verilimiştir. Anahtar Kelimeler : Irak,Hukuk, Anayasa, Özgürlük
Özet (Çeviri)
Post Graduate Thesis Study on Comparative Law and Freedom of Travel in Iraq Constitutions consists of three sections. In the first section ; introductions of right, freedom and freedom of travel are discussed in terms of law and Islamic law. Besides, freedom of travel is tried to disclose its legal characteristic according to constitutional Islamic jurisprudence and its judicial opinion. In the second section, which is the most comprehensive one; the historical development of the freedom of travel according to Iraq constitutions between 1876-2005 is examined ; the historical changes in the regimes for the restriction of this freedom is discussed. Besides, the scope of the freedom of travel in accordance with Iraq laws is examined; particularly the focus is directed to how Iraqi citizens and foreigners' approach towards freedom of travel has been affected during their entry and exit into/ from the country. In the last section ; details of the restriction regimes of the freedom of travel are examined. The impacts sourced from the constitution and relevant laws over the operability of the freedom of travel were handled, and on the other hand restrictions born from various laws are attempted to be revealed separately. Nevertheless, guarantees relevant with the freedom of travel included in various state constitutions, international and regional contracts and within jurisdiction are given place in this section. Anahtar Kelimeler : Iraq, Law, Constitution, Freedom