İşsizlik ile enflasyon arasındaki dinamik ilişkiler: Yapısal var yaklaşımı
The dynamic relations between inflation and unemployment: Structural var approach
- Tez No: 358714
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. ATİLLA GÖKÇE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonometri, Econometrics
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ekonomi Bölümü
- Bilim Dalı: Ekonometri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 98
Özet
Bu çalışmanın amacı; günümüz ekonomilerinin sıklıkla karşılaştıkları sorunlardan olan işsizlik ve enflasyon arasındaki dinamik ilişkileri inceleyerek, bu büyüklüklerin birbirlerini ne kadar etkilediklerini göstermektir. Bu ilişkiyi incelemeden önce işsizlik ve enflasyon arasındaki ilişkilerden bahsedilmiş, bu iki değişken arasındaki ters yönlü ilişkiyi gösteren Phillips Eğrisinin dayandırıldığı kurumsal çerçeve anlatılmıştır. Daha sonra Doğal İşsizlik Oranı, NAIRU kavramlarına yer verilmiştir. Çalışmanın son kısmında ise 2001:01- 2012:04, üçer aylık işsizlik ve enflasyon oranı verileri kullanılarak Türkiye için işsizlik-enflasyon ilişkisi Yapısal VAR (SVAR) yöntemiyle analiz edilmiştir. Analiz sonuçlarına göre uzun dönemde işsizlikle enflasyon arasında ters yönlü bir ilişki olduğu sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to, modern economies often encounter problems by examining the dynamic relationships between the unemployment and inflation, this is to show how they affect each other quantities. Before examining the relationship between, unemployment and inflation mentioned in this relationship, Phillips curve shows the relationship between these two variables were based on the institutional framework described in the opposite direction. Then the Natural Rate of Unemployment, NAIRU concepts are described. In the last part of the study 2001:01 -2012:04, using data from the quarterly inflation rate of unemployment, unemployment-inflation relationship for Turkey Structural VAR (SVAR) method has been analyzed. According to the results in the long term it was concluded that an inverse relation between unemployment and inflation.