Normal gelişim gösteren çocuğa sahip ebeveynler ile otizmli çocuğa sahip ebeveynlerin evlilik uyumu ve anksiyete düzeylerinin incelenmesi
A study of marital adjusment and anxiety levels of parents with children showing normal development and parents with a child with autism
  1. Tez No: 358835
  2. Yazar: ÖMER FARUK AR
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ZEHRA BANU SAYINER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Haliç Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Bölümü
  12. Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 112
Özet
Otizm yaygınlığı itibariyle dünyaya gelen birçok çocuk için dolayısıyla aileler için ciddi bir tehlike ve risk teşkil etmektedir.Yürütülen bu çalışmada, İstanbul ilinde yer alan, MEB'e bağlı ilköğretim okullarına devam eden normal gelişim gösteren çocuk ebeveynleri ile OÇEM' lere ve EUO' ya devam eden otizmli çocukların ebeveynlerinin anksiyete düzeylerinin ve evlilik uyumlarının çeşitli değişkenler açısından incelenmesi amaçlanmıştır.Çalışmada anne ve babaların eğitim düzeyleri, çalışma durumları, evlilik yaşları, evlilik süreleri, çocuklarının sayısı, aylık gelirleri ile evlenme şekillerinin anksiyete düzeylerine ve evlilik uyumlarına etkisi incelenmiş ve bunun sonucunda annelerin evlenme şekilleri ile evlilik uyumları arasında anlamlılık bulgulanmıştır.
Özet (Çeviri)
Autism constitutes a seriously danger and risk for newborn babies and especially for families because of its prevelance. This ongoing study aims to evaluate the degree of anxiety and complionce of marriage forcthe parents of children who is going on to go OÇEM or EUO in terms of vorious parame ters.The degree of education, working conditions, age,the duration of marriage, the number of children, their incames and the effect of marriage on anxiety are evaluated in this study. In conclusion of this, significance between the formof their marriage and the compliance of marriage is discovered.