Yassı hücreli karsinom ve keratoakantom ayırıcı tanısında GLUT-1, COX-2, MMP-19 ve p53'ün değeri
The value of the GLUT-1, COX-2, MMP-19 and p53 at differential diagnosis of the keratoacanthoma and squamous cell carci̇noma
- Tez No: 358884
- Danışmanlar: PROF. DR. HATİCE REYHAN EĞİLMEZ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Patoloji, Pathology
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Cerrahi Tıp Bilimleri Bölümü
- Bilim Dalı: Tıbbi Patoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 96
Özet
Deri vücuttaki en büyük ve dış ortamla teması bulunan organımızdır. Deri kanserlerinin yıllar içinde tüm dünyada insidansı artmakta olup artış hızı son birkaç yılda hafif şiddette azalmıştır. Deri kanserleri deriyi oluşturan farklı hücrelerden kaynaklanır ve buna göre sınıflandırılır. Keratinositik tümörlerden olan yassı hücreli karsinomların keratoakantomlardan ayrımında güçlükler yaşanmaktadır. Klinik ve tedavileri farklı olan bu tümörlerde kesin tanı önem kazanmaktadır. Çalışmanın amacı yassı hücreli karsinomlar ve keratoakantomların ayırıcı tanısına katkı sağlamaktır. Bu amaçla Cumhuriyet Üniversitesi Tıp Fakültesi Patoloji Anabilim Dalı?nda 01.01.2001 ile 31.05.2011 tarihleri arasında tanı almış 105?i yassı hücreli karsinom, 51?i keratoakantomdan oluşan toplam 156 olgu GLUT-1, COX-2, MMP-19 ve p53 olmak üzere dört immünhistokimyasal ve bir histokimyasal boya (EVG) ile değerlendirildi.
Özet (Çeviri)
Skin is an organ, which is the largest in our body and contact with the external environment. While the incidence of skin cancers is increasing all over the world over the years, the growth rate decreased by mild in the last few years. Skin cancers is caused by the different cells, which creates the skin and is classified according to this. Difficulties are experienced in the differentiation of squamous cell carcinomas, which is keratinocytic tumors, from keratoacanthoma. Definitive diagnosis is important in these tumors, which is different their clinic and treatment. The aim of this study is to contribute to the differential diagnosis of squamous cell carcinomas and keratoacanthomas. For this purpose, 156 cases, 105 of them are squamous cell carcinoma, 51 of them are keratoacanthomas, which were diagnosed between 01/01/2001 and 05/31/2011 in Cumhuriyet University Medicine Faculty Department of Pathology were assesed by four immunohistochemical (GLUT-1, COX-2, MMP-19 and p53) and one histochemical (EVG) determinant.