Gelişimsel kalça displazisi'nde rol oynayan risk faktörleri ve kalça ultrasonografisinin yeri
Ultrasonographic screening and the determination of risk factors involved in developmental dysplasia of the hip
- Tez No: 752306
- Danışmanlar: PROF. DR. SELMİN KARADEMİR
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: Ankara Dr. Sami Ulus Çocuk Sağl. ve Has. Eğt. ve Arş. Hast.
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 86
Özet
Giriş: Gelişimsel kalça displazisi, kalça eklemi dengesizliğinden tam çıkığa kadar farklı şekillerde karşılaşılabilen ortopedik bir sorundur. GKD ülkemizde sık görülen ve erken tanı konulup tedavi edilirse başarılı sonuçlar alınabilen bir anomalidir. Gereç ve Yöntem: Çalışmamızda Dr. Sami Ulus Kadın Doğum, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde ocak 2012 ve ocak 2013 tarihleri arasında yapılan 4551 bebeğin 9102 kalça ultrasonografi bilgileri geriye dönük olarak incelendi. GKD saptanan 151 bebek ile kontrol grubu olarak seçilen 170 sağlıklı bebek GKD'ye yol açabilen doğum sırası, ilk kız bebek olmak, doğum şekli, doğum haftası, doğum ağırlığı, oligohidroamnioz, çoğul gebelik, makat geliş, kundak yapma, aile öyküsü ve ayak anomalisi varlığı açısından karşılaştırıldı. Bulgular: Çalışmamızda GKD sıklığı % 3.71 olarak bulunmuştur. GKD saptanan 169 bebeğin 138'i (%81.7) kız, 31'i (%18.3) erkek olup kalça ultrasonografisi için başvuru zamanları 46-188 gün (ort 80.3±20.3 gün) arasında idi. Tüm kalçalar için ultrasonografik tip dağılımı yapıldığında; kalçaların 124'ünün (%36.7) tip Ia-b (normal), 16'sının (%4.7) tip IIa-, 133'ünün (%39.3) tip IIa+, 33'ünün (%9.8) tip IIb, 19'unun (%5.6) tip IIc, 5'inin (%1.5) tip D, 8'inin (%2.4) tip IIIa olduğu tespit edildi. Hiçbir olguda tip IIIb ve tip IV kalça tespit edilmedi. Olguların ilk fizik incelemesinde 22'sinde (%14.6) abduksiyon kısıtlılığı, 14'ünde (%9.3) pili asimetrisi olduğu tespit edildi, 115 olgunun (%76.1) fizik inceleme bulguları normal idi. Prematürite, oligohidroamnioz ve aile öyküsü varlığının GKD'ye etkisi anlamlı bulundu. GKD'li olgular arasında erken doğum 12 (%7.9), oligohidroamnioz 17 (%11.3), aile öyküsü 38 (%25.2), birinci derece akraba öyküsü 12 (%7.9) olguda saptandı. Olguların 52'sinin tedavisiz izlendiği, 73'ünün Pavlik bandaj, 4'ünün abduksiyon ortezi, 12'sinin Pavlik bandaj ve abduksiyon ortezi, 4'ünün açık redüksiyon, 4'ünün kapalı redüksiyon ile tedavi edildiği, 5 olgunun ise ameliyat planının olduğu öğrenildi. Sonuç: Erken tanı konulduğunda uygulanan tedavi yöntemleri ile cerrahi tedavi gerekliliğinin ve komplikasyonların önlenmesi mümkün olduğundan tüm bebeklere rutin GKD taraması yapılmasını önermekteyiz.
Özet (Çeviri)
Introduction: Developmental dysplasia of the hip (DDH) is an orhtopedical problem which is a spectrum of disorders from instability of hip joint to total dislocation. DDH is frequently seen and it has good prognosis when diagnosed and treated early. Material and Method: In our research, 9102 hip ultrasonography informations of 4551 infant's analysed retrospectively which were performed in Dr Sami Ulus Obstetrics and Gynecology, Children's Health and Disease Training and Research Hospital at january 2012 to january 2013. 151 infants who diagnosed as DDH and 170 healty infants as control group; are compared in terms of birth order, being first baby girl, type of delivery, gestational age, birth weight, oligohydroamnios, multiple pregnancy, breech presentation, swaddling, family history and existence of foot anomaly. Results: In our research, frequency of DDH is found %3.71. 138 (%81.7) girls are diagnosed DDH and 31(%18.3) boys are diagnosed DDH. Moreover, performing times of hip ultrasonography vary between 46-188 days (average 80.3 ± 20.3 days). When ultrasonographical type distribution is performed for every hips, it is identified that 124 (%36.7) of the hips are tip Ia-b (normal), 16 (%4.7) of the hips are tip IIa-, 133 (%39.3) of the hips are tip IIa+, 33 (%9.8) of the hips are tip IIb, 19 (%5.6) of the hips are tip IIc, 5 (%1.5) of the hips are tip D, 8 (%2.4) of the hips are tip IIIa . Tip IIIb and tip IV are not detected in any case. In the first examination of infants, restriction of abduction are found in 22 (%14.6) of the hips and asymmetry of pili are found in 14 (%9.3) of the hips. On the other hand, physical examination of 115 infants (%76.1) are normal. Existence of prematurity, oligohydroamnios and positive family history are founded significant on DDH. 12 cases (%7.9) have preterm labor history, 17 cases (%11.3) have oligohydroamnios, 38 cases (%25.2) have positive family history, 12 (%7.9) cases have positive history of first degree relatives in DDH group. It is learnt that 52 infants are follow-up without treatment; 73 infants are treated with pavlik bandage, 4 infants are treated with abduction orthesis,12 infants are treated with pavlik bandage and abduction orthesis, 4 infants are treated with closed reduction,4 infants are treated with open reduction. It is learnt that 5 infants have plan to operation. Conclusion: It is possible to prevent the complications and necessity of surgical treatment by treatment modalities in early made diagnosis. Therefore, we propose DDH screening to all infants.