Transrektal ultrasonografi eşliğinde yapılan prostat biyopsilerinde uygulanılan lokal anestezi yöntemlerinin visual analog skala (VAS) ile karşılaştırılması
Comparison of local anesthesia methods used in transrectal ultrasonography-guided prostate biopsy by visual analog scale
- Tez No: 358891
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ESAT KORĞALI
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Üroloji, Urology
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Üroloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 75
Özet
Bu prospektif randomize çalışmada, Transrektal Ultrasonografi (TRUS) kılavuzluğunda prostat biyopsisi yapılan 150 hastada analjezi sağlamak için uygulanan 3 farklı lokal anestezi tekniğinin, intrarektal topikal anestezi (İR-TA), periprostatik tek bölgeli (bazal) blokaj (PPB-b) ve periprostatik çift bölgeli (bazal-apikal) (PPB-ab) blokaj etkinliğini, Visual Analog Skala (VAS) ile değerlendirerek bu üç teknik arasındaki analjezi etkinliğini değerlendirmeyi amaçladık. 2011?2012 tarihleri arasında çalışma kriterlerine uyan 150 hastadan TRUS eşliğinde 12/16 adet prostat iğne biyopsisi alındı. Hastalar poliklinik müracaat sırasına göre randomize olacak şekilde her biri 50 kişiden oluşan 3 gruba ayrıldı; I. Grup (Grup İR-L): Sadece intrarektal (İR-L) lidokain jel uygulanılan grup. II. Grup (Grup PPB-b): intrarektal (İR-L) lidokain jel uygulamasına ek olarak bazal periprostatik blokaj (PPB-b) amaçlı 20 ml %1 lidokain uygulanılan grup. III: Grup (Grup PPB-ab): intrarektal (İR-L) lidokain jel uygulamasına ek olarak bazal ve apikal periprostatik blokaj (PPB-ab) amaçlı 20 ml %1 lidokain uygulanılan grup. Gruplardaki tüm hastalardan görüntülemede kullanılan TRUS probunun yerleştirilmesi esnasında (prob VAS), periprostatik blokajların (bazal veya bazal+apikal) yapılması aşamasında (prob VAS) ve her biyopsi tabancasının ateşlenimi sonrasında (biyopsi VAS) hastalardan VAS şeması kullanılarak ağrı skorlaması istendi. Uygulanılan teknikler karşılaştırılmak üzere biyopsi işlem formuna kayıt edildi. Çalışmamızla ilgili yaptığımız istatistiksel değerlendirmede; Her 3 gruba ait prob VAS, periprostatik blokaj VAS ve biyopsi VAS değerleri karşılaştırılmasında gruplar arası farklılık önemli bulunmuştur (p0,05).
Özet (Çeviri)
In this prospective, randomized study, we aimed to compare analgesic efficiency of 3 distinct local anesthesia techniques, intrarectal topical anesthesia (IR-TA), single-region [basal) periprostatic block (PPB-b) and double-region (basal-apical) periprostatic block (PPB-ab) performed to provide analgesia in 150 patients undergoing transrectal ultrasonography guided (TRUS) prostate biopsy. Between 2011 and 2012, 150 patients who met inclusion criteria underwent 12/16 core prostate biopsy. The patients were randomized into 3 groups (n=50 in each) according to presentation order: Group I (Group IR-L) received intrarectal lidocaine (IR-L) gel alone; Group II (Group PPB-b) received 20 ml %1 lidocaine for basal periprostatic block in addition to intrarectal lidocaine (IR-L) gel; Group III (PPB-ab) received 20 ml %1 lidocaine for basal-apical periprostatic block in addition to intrarectal lidocaine (IR-L) gel. The patients were asked to score pain by using Visual analogue scale (VAS) at insertion of TRUS probe used in imaging, at application of periprostatic blocks (basal or basal+apical) and after each firing of biopsy gun. Techniques used were recorded to procedural biopsy sheet for comparison. In the statistical analyses, the significant differences were found among groups, when probe-VAS, periprostatic block-VAS and biopsy-VAS scores were compared (p0.05). In Group II and Group III, biopsy-VAS score increased when probe-VAS score increased; however, the correlation coefficient for this relationship was too small to use as a correlation measure, although they were statistically significant. Consequently, it should be suggested that biopsy-VAS score can be high as probe-VAS score increases that can provide a rough prediction for individual pain threshold. When PSAD values and results of TRUS biopsy were assessed, PSAD values were found to be higher in patients with subsequent histologic evaluation yielding adeno cancer. When PSAD and VAS scores were assessed in our study, no relationship was found between PSAD and VAS scores and between PSAD and anesthesia methods used in terms of VAS scores. When age and pain were compared among groups, no significant relationship was found between age and VAS score. The combination of local intrarectal lidocaine gel plus basal-apical (double region) periprostatic nerve block by 20 ml 1% lidocaine was found to be more effective than basal (single-region) periprostatic nerve block and intrarectal lidocaine (IR-L) gel. No significant relationship was found between VAS scores and age, prostate volume or PSAD.