Sessiz serebral iskemili hastalarda tıkayıcı uyku apnesi sendromu araştırılması
Research of obstructive sleep apnea syndrome in patient with silent serebral ischemia
- Tez No: 358958
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NİDA FATMA TAŞCILAR
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Nöroloji, Neurology
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bülent Ecevit Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Dahili Tıp Bilimleri Bölümü
- Bilim Dalı: Nöroloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 99
Özet
Varol A, Sessiz Serebral İskemili Hastalarda Tıkayıcı Uyku Apnesi Sendromu Araştırılması, Bülent Ecevit Üniversitesi Tıp Fakültesi, Nöroloji Tezi. Zonguldak, 2014. Sessiz serebral iskemi (SSİ), inme öyküsü olmayan ve nörolojik semptomları bulunmayan bireylerde kranial magnetik rezonans görüntülemede (MRG) saptanan iskemik lezyonları tanımlamak için kullanılmaktadır. SSİ de, geçici iskemik atak (GİA) ve minör inme gibi majör inme riskini arttırmaktadır. Bu nedenle risk faktörleri saptanmalı ve tedavi edilmelidir. SSİ'ye neden olan hipertansiyon, diyabetes mellitus, hiperlipidemi ve sigara gibi pek çok risk faktörü vardır. Tıkayıcı uyku apne sendromunun (TUAS) inme açısından risk faktörü olduğu bildirilmesine rağmen SSİ'deki yeri bilinmemektedir. Biz bu çalışmamızda SSİ hastalarında TUAS'ın risk faktörü olup olmadığını araştırdık. Çalışmaya, SSİ tanısı konulan 28 hasta ve kranial MRG'si normal olan 25 gönüllü sağlıklı hasta olmak üzere 53 kişi alındı. Hastalarla birebir görüşülerek uykuyla ilişkili şikayetleri değerlendirildi, subjektif uyku testleri verildi ve tüm gece video eşliğinde polisomnografi uygulandı. Kan, elektrokardiyografi, ekokardiyografi ve karotis arter doppler ultrasonografi tetkikleri yardımıyla değiştirilebilen kesin ve kesinleşmemiş inme risk faktörleri araştırıldı.
Özet (Çeviri)
Varol A, Research Of Obstructive Sleep Apnea Syndrome In Patient with Silent Serebral Ischemia, Bülent Ecevit University, Faculty Of Medicine, Neurology Thesis. Zonguldak, 2014. Silent cerebral ischemia (SCI) is used to define ischemic lesions in cranial magnetic resonance imaging (MRI) that are detected individuals who do not have history of stroke and neurologic symptom. As transient ischemic attack (TIA) and minor stroke, SCI, also increases major stroke risk. Therefore, its risk factors should be detected and treated. There are a lot of risk factors that causes SCI, such as hypertension, diabetes mellitus, hyperlipidemia and cigarette smoking. Despite obstructive sleep apnea syndrome (OSAS) is reported to be a risk factor for stroke, its impact on SCI is not known. In this study, we evaluated whether OSAS is a a risk factor in SCI patients. In this study, 53 people, 28 of whom are diagnosed as SCI and 25 of whom were healthy voluntary patients with a normal cranial MRI, were included. Sleep-related complaints were evaluated in patients in a face-to-face interview subjective sleep tests were given and an all-nigth polysomnography (PSG) with video-EEG monitoring was performed. Definite and indefinite modifiable risk factors were evaluated by the aid of blood tests, electrocardiography, echocardiography and carotid artery doppler ultrasound.