Helicobacter pylori enfeksiyonunun serum ve mide sıvısı nitrat, nitrit ve nitrosamin seviyelerine etkisi
The effect of helicobacter pylori infection gastric fluid and serum nitrate, nitrite and nitrosamine levels,
- Tez No: 358959
- Danışmanlar: PROF. DR. SELİM AYDEMİR
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Gastroenteroloji, Gastroenterology
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bülent Ecevit Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Dahili Tıp Bilimleri Bölümü
- Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 78
Özet
Helicobacter pylori (H. pylori) mide kanseri etyolojisinde suçlanan önemli faktörlerden biridir. Nitrosaminlerin gastrointestinal sistemde kanserojen etkisi ve mide kanseri patogenezindeki rolü bilinmektedir. Çalışmamızda H. pylori pozitif olarak saptanan olgularda H. pylori eradikasyon tedavisinin serum ve mide sıvısında nitrat, nitrit ve nitrosamin seviyelerine etkisi araştırılmıştır. Üst gastrointestinal sistem endoskopik incelemesi sırasında alınan mide biyopsi örneklerinde H. pylori pozitif olan 38 olgu çalışmaya alındı. Endoskopi işlemi öncesinde serum örnekleri, endoskopi işlemi esnasında mide ve antrumdan biyopsiler yapıldı. Olgulara 14 gün lansoprazol, klaritromisin ve amoksisilinden oluşan H. pylori eradikasyon tedavisi verildi. İki ay sonra kontrol endoskopileri yapılarak serum, mide sıvısı ve mide biyopsi örnekleri alındı. Tüm olgularda H. pylori eradikasyon tedavi öncesi ve tedavi sonrası alınan mide biyopsi örnekleri histopatolojik olarak Sydney klasifikasyonuna göre H. pylori yoğunluğu, inflamasyon, aktivasyon, metaplazi ve atrofi derecesi skorlandı. Çalışmamızda H. pylori eradikasyon tedavi öncesi ve sonrası mide sıvısında ve serumda nitrat, nitrit ve nitrosamin seviyelerine bakıldı. H. pylori eradikasyon tedavi sonrasında serum ve mide sıvısında nitrat, nitrit ve nitrosamin düzeylerinde anlamlı düşüş saptandı. H. pylori eradikasyon tedavisi sonrası histopatolojik olarak inflamasyon, aktivasyon ve H. pylori yoğunluğundaki azalma ile mide sıvısı ve serumdaki nitrat, nitrit ve nitrosamin seviyelerinin arasında anlamlı pozitif yönlü korelasyon saptanmıştır. Sonuç olarak bu çalışma ile H. pylori tedavisinin mide kanseri etyolojisinde suçlanan nitrat bileşiklerini azaltarak mide kanseri riskini azaltabileceği gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
Helicobacter pylori (H. pylori) is one of the key factors in the etiology of gastric cancer. The carcinogenic effects of nitrosamines in the gastrointestinal tract and the role of pathogenesis of gastric cancer is known. In our study, H. pylori positive cases serum and gastric fluid nitrate, nitrite and nitrosamine levels were investigated after H. pylori eradication therapy. Helicobacter pylori positive 38 cases which taken gastric biopsy specimens during the upper gastrointestinal endoscopic examination were included in the study. Serum samples were collected prior to the endoscopy of the cases and after receiving gastric fluid during endoscopy antral biopsies were performed. For 38 patients Clarithromycin, amoxicillin, lansoprazole inculiding eradication therapy was given for 14 days. Control endoscopy of the case's was performed 2 months later. In all cases, gastric biopsy samples taken before and after H. pylori eradication therapy were scored according to the histopathological clacifications Sydney; H. pylori density, inflammation, activation, metaplasia and atrophy. In our study; nitrate, nitrite and nitrosamine levels were measured in serum and gastric juice, before and after eradication therapy. Also pH was measured in gastric juice. According to the Sydney clacifications H. pylori density, inflammation and activation showed significant reduction after H. pylori eradication treatment. Serum and gastric juice, nitrate, nitrite and nitrosamine levels were significantly decreased after H pylori eradication treatment. As a result, treatment of H. pylori that could be decreased stomach cancer risk while diminishing compounds of nitrate which are accused of gastric cancer etiology was shown trough this study.