Maksiller anterior çekim soketlerinde tersiyer iyileşmenin krestal kemik rezorpsiyonuna etkisinin konik ışınlı bilgisayarlı tomografi kullanılarak değerlendirilmesi
Evaluation of effect of tertiary healing on crestal bone resorption in maxillary anterior extraction sockets using cone-beam computed tomography
- Tez No: 358985
- Danışmanlar: PROF. DR. NURAY ER, DOÇ. DR. AYŞE GÜLŞAHI
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ağız, Diş, Çene Hastalıkları ve Cerrahisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 100
Özet
Bu çalışmada, maksiller anterior bölgede tersiyer iyileştirilen diş çekim soketlerinde 3 aylık iyileşme dönemi sonunda meydana gelen alveoler kemik remodelasyonu incelenmiş ve aynı hastada tersiyer iyileşme süreci sekonder iyileşme süreciyle kıyaslanmıştır. Çalışmaya 10 hastada toplam 20 çekim soketi dahil edilmiştir. 10 çekim soketinin yüzeyi damaktan alınan serbest dişeti grefti ile kapatılmış, 10 çekim soketi ise sekonder iyileşmeye bırakılmıştır. Hastalardan diş çekim günü ve diş çekiminden 3 ay sonra konik ışınlı bilgisayarlı tomografi alınmıştır ve bukkal ve lingual krestal kemiğin vertikal ve horizontal boyutları hesaplanmıştır. 3 aylık iyileşme dönemi sonunda sekonder iyileşen çekim soketlerinde bukkal vertikal kemikteki değişiklik ortalama -1,03 mm, lingual vertikal kemikteki değişiklik ortalama -0,56 mm, bukkal horizontal kemikteki değişiklik ortalama -1,22 mm, lingual horizontal kemikteki değişiklik ortalama -0,56 mm' dir. Tersiyer iyileşen grupta ise bukkal vertikal kemikteki değişiklik ortalama +0,06 mm, lingual vertikal kemikteki değişiklik +0,25 mm, bukkal horizontal kemikteki değişiklik ortalama -0,99 mm, lingual horizontal kemikteki değişiklik ise ortalama -0,59 mm' dir. Vertikal bukkal ve vertikal lingual krestal kemikteki değişiklik tersiyer ve sekonder iyileşen gruplar arasındaanlamlı bulunmuştur. Bu çalışmanın sonucunda, serbest dişeti grefti uygulamasının bukkal ve lingual kemiği korumada etkili olduğu ve alveoler kemik prezervasyon tekniği olarak kabul edilebileceği savunulmaktadır.
Özet (Çeviri)
In this study, alveolar bone remodelling which occured in maxillary anterior extraction sockets by healing of tertiary intervention was investigated within the first 3 months and tertiary healing was compared with secondary healing in the same patient. A total of 20 extraction sockets in 10 patients were included in the study. 10 extraction socket surfaces were covered with the free gingival graft harvested from hard palate although 10 extraction sockets healed spontaneous healing. All patients were performed cone-beam computed tomography (CBCT) immediately after teeth extractions and 3 months later and assessed vertical and horizontal dimensions of buccal and lingual crestal bone. After 3 months, the mean change of vertical buccal crestal bone is -1,03 mm, the mean change of vertical lingual crestal bone is -0,56 mm, the mean change of horizontal buccal bone is -1,22 mm and the mean change of horizontallingual bone is -0,56 mm in the extraction sockets healed by secondary intervention. The mean change of vertical buccal crestal bone is +0,06 mm, the mean change of vertical lingual crestal bone is +0,25 mm, the mean change of horizontal buccal bone is -0,99 mm and the mean change of horizontal lingual bone is -0,59 mm in the extraction sockets healed by tertiary intervention. The differences of vertical buccal and vertical lingual bone crests between secondary and tertiary healing is statistical significance. The results from this study suggest that application of free gingival graft is effective to protect vertical dimension of buccal and lingual bone crests and this technique can be accepted as an alveolar ridge preservation technique.