Türkiye'de Anadolu güzel sanatlar liseleri müzik bölümlerinden beklentiler ve gelişmeler
- Tez No: 35899
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HASAN TAHSİN KILIÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Müzik, Education and Training, Music
- Yıl: 1994
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Müzik Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 101
Özet
ÖZET Bu araştırma, Türkiye'de Anadolu Güzel Sanatlar Liseleri müzik bölümlerinden müzik alanına yönelik beklentileri ve gelişmeleri ortaya koymak amacıyla yapılmıştır. Araştırmanın evrenini 1993- 1994 öğretim yılı Türkiye'de altıncı dönem öğrencisi bulunan Anadolu Güzel Sanatlar Liseleri müzik bölümleri sanat dersleri (müzik) öğretmenleri ile bu bölümlerdeki altıncı dönem öğrencilerinin tümü oluşturmaktadır. Araştırma kapsamına alman Ankara, Bursa, Eskişehir, İstanbul ve izmir Anadolu Güzel Sanatlar Liseleri müzik bölümlerindeki“28”sanat dersleri öğretmeni ve“123”altıncı dönem öğrencisi aynı zamanda bu araştırmanın örneklemini de oluşturmaktadır. Bilgilerin toplanmasında öncelikle alana yönelik kaynaklar taranmıştır. Araştırma, durum saptama ve değerlendirmeye yönelik olduğundan bilgi toplama aracı olarak“anket”kullanılmıştır. Elde edilen bulgular tablolar halinde gösterilerek yorumlanmıştır. Araştırma kapsamındaki sanat dersleri öğretmenlerinin önemli bir çoğunluğu alanlarına yönelik“akademik”ve“hizmetiçi eğitim”çalışmalarına katılmak istemektedirler. Sanat dersleri öğretmenlerine duyulan sayısal ihtiyacın giderilmesinde yeni düzenlemelere gerek duyulmaktadır. Bu okulların müzik bölümlerindeki sanat dersleri öğretmenlerinin sanat eğitiminin gereğine uygun olarak yeniden branşlara ayrılmaları konusunda beklentileri bulunmaktadır. Öğrencilerin, Anadolu Güzel Sanatlar Liseleri müzik bölümlerine yönelmelerinde müzik öğretmenlerinin etkileme oranının yeterli olmadığı görülmektedir. VIIÖğrencilerin büyük çoğunluğu mezuniyetleri sonrası öğrenimlerini yine müzik alanında sürdürmek istemektedirler.“Ders Geçme ve Kredi Yönetmeliği”nin uygulandığı bu okulların müzik bölümlerinde sanat derslerinin zorunlu dönem süreleri yeterli bulunmamaktadır. Sanat eğitimi programlarının; üniversitelerin“müzik eğitimcisi”,“müzik sanatçısı”,“müzikbilimci”ve“müzik teknoloğu”yetiştiren bölümlerine öğrenci hazırlamağa yönelik olması istenmektedir. VIII
Özet (Çeviri)
SUMMARY This study has been prepared to put forward expectations and improvements in the field of music from the music departments of the Anatolian Fine Arts High Schools in Turkey. The scope of the study is all of the music teachers of the music departments of Anatolian Fine Arts High Schools and the sixth form students of the same departments. Twenty eight music teachers and one hundred and twenty- three sixth form students, who have been involved in this research from Ankara, Bursa, Eskişehir, Istanbul and İzmir Anatolian Fine Arts High Schools, are also samples of this study. In collecting data, primarily sources related with the field have been scanned. Due to the fact that the research aims at evaluation and assesment, method of“questionnaire giving”has been used collecting data The diagnosis t which has been collected, has been shown and interpreted with tables. The majority of the music teachers, who are involved in the research, want to take“academic”and“inservice education”studies. New regulations are needed to have the demanded number of music teachers in these schools. The fine art teachers in music departments of these schools have some expectations to be divided into new branches due to the needs of fine arts education. The rate of the influence of the music teachers of junior students isn't enough to direct the secondary school students towards music departments of Anatolian Fine Arts High Schools. IXMost of the students want to carry on their education in the field of music after graduation. In music departments of these school, where“Class Passing and Credit System”regulations are being applied, compulsary term numbers of fine arts lessons (here music) aren't enough. Fine Arts Education Programmes are expected to tend to prepare students to the university departments which train students as“music teachers”,“musicians”,“musicologists”and“music technologists”. X