Eigenvalue estimates of hermite differentiation matrices
- Tez No: 35900
- Danışmanlar: PROF. DR. GONCA ONARGAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 1994
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 60
Özet
ÖZET Bu çalışmada yaklaşık özdeğerin belirtilmesi için Hermite spektral yöntemleri açıklanmış ve diferansiyel sistemler band matris problemlerine indirgenmiştir. Birinci bölümde spektral türetme matrisleri ve Hermite polinom- lar hakkında bazı teorik bilgiler verilmiş ve perturbe sistemlerin özdeğerleri kısaca açıklanmıştır. İkinci bölümde Hermite spektral yöntemler (Galerkin ve Kolakasyon yöntemler) ve spektral matrislerin birinci ve ikinci mertebe türev leri açıklanmıştır. Özdeğerlerin incelenmesi Hermite spektral türetme matrislerin karacteristik polinoml.afı elde edilerek yapılmış ve özdeğer kestirimleri verilmiştir. Üçüncü bölümde bazı problemler seçilmiş ve bu spektral yöntem lerle yaklaşık çözümleri elde edilmiştir. Sonuçlar tam çözümler ile karşılaştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT In this study, spectral methods (Hermite* spectral methods) is investigated for the determination of approximate eigenvalues and differential systems are reduced into banded matrix problems by these spectral methods. -,.-.._: : _: _ : _..:_ In the first chapter, some theoretical backgroud about spectral differentiation matrices and Hermite polynomials are given and eigen values of perturbed systems are explained simply. In the second chapter, Hermite spectral methods (Galerkin and Collocation methods) and first and second derivatives of spectral matrices are investigated. In the discretization of the eigenvalues, the characteristic polynomials of Hermite spectral differentiation matrices are obtained and some eigenvalue estimates are given. In the third chapter, some differential problems are chosen and approximately solved by these spectral methods. The results are compared with the exact solutions. |,