Türkiye'deki Anadolu Güzel Sanatlar liseleri müzik bölümlerinde keman eğitimi alan öğrencilerin derse hazırlık süreçlerinin incelenmesi
The Research of preparing period for lesson of the students who are educated on the violin in the department of fine arts high school in Turkey
  1. Tez No: 206958
  2. Yazar: ERGİN ÇALIŞKAN
  3. Danışmanlar: PROF. YILMAZ SENDURUR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Müzik, Education and Training, Music
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Müzik Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 213
Özet
Bu araştırmanın amacı, Anadolu Güzel Sanatlar Liseleri Müzik Bölümlerindekeman eğitimi alan öğrencilerin derse hazırlık sürecini nasıl değerlendirdiklerini,derse nasıl hazırlandıklarını tespit etmektir. Araştırma, taşıdığı amaç, yöntem vetoplanan verilerin niteliği açısından durum saptamaya yönelik betimsel birçalışmadır.Araştırmada kullanılan veriler ilgili kaynakların incelenmesi ve araştırmacıtarafından hazırlanan anket ile elde edilmiştir. Anket soruları ile öğrencilerin dersehazırlık sürecinde zamanı nasıl programladıkları, hangi mekanlar da çalıştıkları,hangi çalışmalara yer verdikleri, teknik ve müzikal çalışmalara ne ölçüde yerverdikleri, sosyal yaşantılarının keman çalışmalarını etkileyip etkilemediği,öğretmenleri ile ne ölçüde iletişim kurabildikleri gibi konular tespit edilmeyeçalışılmıştır.Genel olarak öğrenciler keman çalışmaya hafta da dört veya beş gün; güniçerisinde de ?otuz dakika ile bir saat arası?, zaman ayırmaktadırlar. Öğrenciler,keman çalışmak için kendilerine kalan zamanın yetersiz olduğunu belirtmektedirler.Öğrencilerin çoğunluğu keman çalışmalarını evde yürütmektedir.iÇalışılan mekanların fiziksel koşulları yeterli bulunmamaktadır. Derse hazırlıksürecinde çoğunlukla etüt, eser, gam çalışmalarına yer verilmekte; teknik ve müzikalçalışmalara yeterli derecede yer verilmemektedir. Öğrenciler keman çalışmalarındauyku düzenlerinden ve çalgılarının kalitesinden büyük ölçüde olumsuzetkilenmektedir. Öğrencilerin çoğu öğretmenleri ile sağlıklı bir iletişimkurabilmektedir. Öğrencilerin sosyal yaşantıları, keman çalışmalarını etkilemektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this research is to establish how the students who are educated onthe violin in the department of fine arts High School evaluate the repairing period forlesson and how they prepare for lesson.This research is adescriptive study for identification of the status, with respectto its objective and the gualification of the method followed and data collected.The data took place during the study were collected by searching theliterature and the guestionnaive develaped by the researcher. By the help of theguestionnaive, it was tried to find out that how the students programmed the timeduring the preparation for lesson, which places they studied in which studies theyhad, how much they studied on techinical and musıcal studies, their social livesaffected their studies on violin or not, how much they communicated with theirteachers.Generally, students spent four or five days a week; thirty minutes or one hourin a day to study for violin. Students explained that the left time they have is notenaugh. Most of them go on studying on violin at home. The atmosfhere of theplaces where they study is not enaugh. During the period of preparation for lesson,the studies at etüt, work, scale are usually took place; the studies of technigue andmusical are not took place. The students are affected by their sleep order and thegualification of their enstrument in negative way. Most of the students communicatevith their teachers very well. The social lives of students affect, their studies onviolin.