Spontan subaraknoid kanamalı hastalarda hemogramda nötrofil/ lenfosit oranının mortalite üzerine etkisinin araştırılması
Spontaneous subarachnoid haemorrhage patients hemogram neutrophil / lymphocyte ratio investigation of the effect on mortality
  1. Tez No: 359091
  2. Yazar: ÖMER DAMAR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MURAT ORAK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Nöroloji, Nöroşirürji, Neurology, Neurosurgery
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dicle Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 57
Özet
ÖZET Beyin, beyincik ve spinal kordun subaraknoid mesafesi içine olan kanama ile oluşan patolojik tabloya subaraknoid kanama (SAK) denir. SAK'da prognoz ve mortalite üzerine etkili olan parametre ve markırları araştıran birçok çalışma mevcut; ancak SAK'ta nötrofil lenfosit oranının (NLO) mortalite üzerine etkisiyle ilgili çalışma bulunmamakta. Bu çalışmamızda Ocak 2010-Nisan 2013 yılları arasında acil servisimize çeşitli şikayetlerle başvuran ve SAK tanısı acil serviste konan 131 hastanın verileri geriye dönük olarak analiz edildi ve çalışmaya alındı. Tüm hastalar acil serviste değerlendirilip tanısı acil serviste konup daha sonrasında Nöroloji ve Beyin Cerrahi yoğun bakıma yatırıldı. Hastaların başvuru sırasındaki demografik özellikler, tam kan, bilgisayarlı beyin tomografisi (BBT), nörolojik durumu incelendi. Hastalarımızın yaş ortalaması 52.88±14.79, en sık başvuru şikayeti baş ağrısı (%51.1'i)idi. Anterior komminikan arter anevrizması SAK'da en sık (%28.2'si) görülen ve en mortal (%38.8) seyreden anevrizma idi. Hastaların başvuru sırasındaki şuuru kapalı olan hastalar daha mortal seyretti. NLO sağ kalan hastalarda 7.71±6.59 ölen hastalarda 16.23±12.68 bulundu. NLO ölen hastalarda sağ kalan hastalara göre anlamlı derecede yüksek bulundu (p:
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Pathological view which occurs in bleeding into the subaraknoid distance of brain, cerebellum and spinal cord is called subaraknoid hemorrhage (SAH). There are a lot of studies searching parameters and markers which are effective on prognosis and mortality in subaraknoid hemorrhage. But there aren't any studies about the effectiveness of neutrofil lenfosit rate (NLR) on mortality. In our study , former informations of one hundred and thirty one patients who applying for varied complaints to our emergency service between January 2010 and April 2013 and diagnosed subaraknoid hemorrhage was analysed back and worked on study. All patients was evaluated and diagnosed in emergency service, and then they were hospitalised in intensive care, department of neurology and brain surgery. Patients' demographic features, hemogram, computed tomography scans of the brain and neurologic conditions were examined in the course of applying. The average of our patients' ages was 52.88 ± 14.79. The most frequent designated complaint was headache ( % 51.1). Anterior comminican artery anevrism was the most seen (% 28.2) and the most mortal (%38.8) developed anevrism in subaraknoid hemorrhage. The conditions of patients who were unconscious in the course of applying developed more mortal. Neutrofil lenfosit rate was found 7.71 ± 6.59 among survivor patients ; 16.23 ± 12.68 among dead patients. Neutrofil lenfosit rate was found considerably high among dead patients compared to survivor patients.( p: