Beyin hasarlı hastalara verilen mesane eğitiminin etkinliği
Effectiveness of bladder training provided to brain damaged patients
- Tez No: 359503
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. NURCAN ÇALIŞKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 82
Özet
Araştırma, üriner inkontinansı olan beyin hasarlı hastalara verilen mesane eğitiminin etkinliğinin değerlendirilmesi amacı ile yapılmıştır. Müdahale araştırması olarak yapılan araştırma, Türk Silahlı Kuvvetleri Rehabilitasyon ve Bakım Merkezi Beyin Hasarı Kliniği'nde ve 15.03.2008-15.03.2009 tarihleri arasında yapılmıştır. Araştırmanın örneklemini 85 hasta oluşturmuştur. Veriler; veri toplama formu ve üriner günlük formu ile toplanmış ve sayı, yüzde, ki-kare, Fisher kesin ki-kare ve Mc Nemar testleri ile değerlendirilmiştir. Elde edilen verilere göre; hastaların yaş ortalaması 48.40 olup, %72.9'u erkek, %50.6'sı strok tanısı almış, %44.7'sinin kronik hastalığı vardır ve %45.9'u diüretik ilaç kullanmaktadır. Mesane eğitimi hastaların %70.6'sında başarı sağlamıştır.
Özet (Çeviri)
The purpose of the study is to evaluate the effectiveness of bladder training provided to brain damaged patients with urinary incontinence. This is an intervention study. The study was carried out in Turkish Armed Forces Rehabilitation and Care Center Brain Damage Clinic in 15.03.2008-15.03.2009 period. The sampling of the study included 85 patients. Data collection form and urinary daily form were used for data collection. Number, percentage, chi-square, Fisher's exact chi-square and Mc Nemar tests were used to evaluate data. Data obtained revealed that mean age of the patients was 48.40. Of the patients, 72.9% were male; 50.6% were diagnosed with stroke; 44.7% had a chronic disease and 45.9% used diuretics. Bladder training was successful in 70.6% of patients.