Diz osteoartritinde kombine fizik tedavi ile birlikte farklı iki pozisyonda yapılan kuadriseps izometrik egzersizlerinin ağrı, sertlik ve fiziksel fonksiyon üzerinde etkinliğinin karşılaştırılması
The comparison of the effects of quadriceps isometric exercises practical in two different positions with combined physical therapy on pain, hardness and physical functioning in knee osteoarthritis
  1. Tez No: 359553
  2. Yazar: ALAATTİN ŞENGÜL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MELEK GÜNEŞ YAVUZER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Haliç Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 71
Özet
Şengül A. (2014) Diz Osteoartritinde Kombine Fizik Tedavi ile Birlikte Farklı İki Pozisyonda Yapılan Kuadriseps İzometrik Egzersizlerinin Ağrı, Sertlik ve Fiziksel Fonksiyon Üzerinde Etkinliğinin Karşılaştırılması. Haliç Üniversitesi, Sağlık Bilimleri Enstitüsü Fizyoterapi ve Rehabilitasyon ABD. Yüksek Lisans Tezi. İstanbul. Bu çalışmanın amacı; diz OA'lı hastalara uygulanan kombine fizik tedavi programına ek olarak farklı iki pozisyonda yapılan kuadriseps izometrik egzersizlerinin ağrı, sertlik ve fiziksel fonksiyon üzerinde etkisini karşılaştırmaktır. İstanbul Özel Ekotom Tıp Merkezi FTR Ünitesinde 2012-2013 yılları arasında yürütülen çalışmaya ACR kriterlerine göre diz OA tanısı konmuş, radyolojik olarak evre 2-3 olan, yaşları 45-70 yıl arasında değişen 30 hasta alındı. Hastalar rastgele yöntemle 15 'er kişilik iki gruba ayrıldı. Tüm hastalara kombine fizik tedavi programı dört hafta süreyle haftada altı gün olarak uygulandı. GrupI'e diz ekstansiyonda iken kuadriseps izometrik egzersizleri, grupII'ye ise diz 900 fleksiyonda iken kuadriseps izometrik egzersizleri çalıştırıldı. Ağrı şiddetti VAS ve WOMAC ağrı skoru, eklem sertliği ve fiziksel fonksiyon WOMAC skoru ile değerlendirildi.
Özet (Çeviri)
Sengul A. (2014) The Comparison of the Effects of Quadriceps Isometric Exercises Practical in Two Different Positions with Combined Physical Therapy on Pain, Hardness and Physical Functioning in Knee Osteoarthritis. University of Halıc, Institute of Health Science, Department of Physiotherapty and Rehabilitation. Postgraduate Thesis. Istanbul. The aim of this study is to compare the effects of quadriceps isometric exercises conducted in two different positions. In addition to the combined physical therapy program for the knee OA, patients on pain, hardness and physical functioning. During the study conducted in Istanbul Private Ekotom Medical Center, Physical Therapy Unit between the years 2012-2013, 30 patients diagnosed with knee OA according to ACR criteria, radiologically stage 2-3, ranging between the ages 45-70. The patients were randomly divided into two groups, each composing of 15. Combined physical therapy program was applied to all the patients six days a week. GroupI patients were directed to practice quadriceps isometric exercises while knee was in extension. GroupII patients, on the other hand, were directed to practice quadriceps isometric exercises while knee was in 900 flexion. Pain severity was assessed through VAS and WOMAC pain score, joint stiffness and physical functioning was assessed through WOMAC score.