RHO proteinleri gen polimorfizmleri ile primer açık açılı glokom arasındaki ilişkinin araştırılması
Investigation of the associations between primary open-angle glaucoma and rho proteins gene polymorphisms
- Tez No: 359611
- Danışmanlar: PROF. DR. ABDULLAH TUNCAY DEMİRYÜREK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Göz Hastalıkları, Pharmacy and Pharmacology, Eye Diseases
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tıbbi Farmakoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 81
Özet
Primer açık açılı glokom (PAAG), irreversibl körlüğe neden olan multifaktöryel bir hastalıktır. Bu çalışmada, PAAG gelişiminde Rho proteinleri gen polimorfizmlerinin rolü olabileceği hipotezi test edilmiştir. Bu araştırmanın amacı, Türk toplumunda Rho proteinleri gen polimorfizmleri ile PAAG arasındaki ilişkinin araştırılmasıdır. Çalışmaya 179 PAAG hastası ile benzer yaş ve cinsiyetteki 182 sağlıklı birey kontrol grubu olarak alınmıştır. Periferik lökositlerden genomik DNA izole edilmiş ve RhoA (rs6784820, rs974495), RhoB (rs62121967, rs11541350), RhoC (rs11102522), RhoD (rs61891303, rs2282502) ve RND3 (RhoE) (rs112924194) genlerinin polimorfizmleri BioMark HD dinamik array sistemi kullanılarak real-time PCR ile belirlenmiştir. Genotip ve allel frekansları ki-kare veya Fisher'in kesin ki-kare testi ile değerlendirilmiş, SHEsis programı ile haplotip analizi yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Primary open-angle glaucoma (POAG) is a multifactorial disease that causes irreversible blindness. The hypothesis that Rho protein polymorphisms may play a role in POAG development is examined in this study. The aim of this research is to investigate the association of Rho proteins gene polymorphisms and POAG in Turkish population. A total of 179 POAG patients and 182 healthy subjects (control group) with similar age and gender were enrolled in this study. Genomic DNA was isolated from peripheral leukocyte and RhoA (rs6784820, rs974495), RhoB (rs62121967, rs11541350), RhoC (rs11102522), RhoD (rs61891303, rs2282502), and RND3 (RhoE) (rs112924194) gene polymorphisms were identified by using BioMark HD dynamic array system with real-time PCR. Genotype and allele frequencies were evaluated with chi-square or Fisher's exact tests, and haplotypes were analysed with SHEsis programme. There was a significant increase in mean intraocular pressure in glaucoma group (28.7±6.6 vs.