Ege sahil kuşağında yeşil alana uygun olabilecek bazı buğdaygillerin değişik morfolojik özellikleri ile büyüme formlerı üzerinde bir araştırma
  1. Tez No: 65769
  2. Yazar: SİBEL CANÖZER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. RIZA AVCIOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 39
Özet
İİ KISA ÖZET EGE SAHİL KUŞAĞINDA YEŞİL ALANA UYGUN OLABİLECEK BAZI BUĞDAYGİLLERİN DEĞİŞİK MORFOLOJİK ÖZELLİKLERİ İLE BÜYÜME FORMLARI ÜZERİNDE BİR ARAŞTIRMA CANÖZER, Sibel Yüksek Lisans Tezi, Tarla Bitkileri Bölümü Tez Yöneticisi : Prof. Dr. Rıza AVCIOGLU Mart 1997,31 sayfa Ege Üniversitesi Ziraat Fakültesi Tarla Bitkileri Bölümü deneme tarlalarında, 1994 yılında yürütülen bu araştırmada Festuca arundinacea' nm iki çeşidi ile Agrostis tenuis ve Zoysia japonica' mn Akdeniz İklim koşullarındaki özellikleri incelenmiştir. Bu amaçla anılan bitkilerin kardeşlenme ve sapa kalkma tarihleri, büyüme formları, yaprak yapılan, bitki boylan ve kardeş sayılan ile yeşil alana uygunluklan ele alınmıştır. Sonuçlar Festuca arundinacea çeşitlerinin problemli alanlara, Agrostis tenuis" in yoğun bakım koşullarında gölgelik alanlara uygun olduğunu göstermiştir. İyi bir örtü oluşturan ancak yavaş gelişen Zoysia japonica'nın daha detaylı araştırılması gerekmektedir. Anahtar Kelimeler : Kamışsı Yumak, Festuca arundinacea, Japon çimi, Zoysia japonica, Narin Tavusotu, Agrostis tenuis, Yeşil Alanlar.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT AN INVESTIGATION ON THE GROWING HABITS AND VARIOUS MORPHOLOGICAL CHARACTERISTICS OF SOME TURFGRASSES ADAPTED TO AEGEAN COASTAL BELT CANÖZER, Sibel M.Sc. Thesis in Field Crops Department Supervisor : Prof. Dr. Rıza AVCIOGLU March 1997, 31 pages Pecularities of two Festuca arundinacea cultivars and Agrostis tenuis and Zoysia japonica under the Mediterranean Climatic conditions were examined in this study conducted in the experimental fields of Ege University Agriculture Faculty Field Crops Department in 1994. For this purpose, commence of tillering and shooting stages, growing habits, leaf structures, plant heights, tiller numbers and turfgrass qualities of above mentioned grasses were tested. Results indicated that Festuca arundinacea cultivars were suitable for problematic areas whereas Agrostis tenuis were proper to shady areas under intensive cultivation measures. Zoysia japonica with a successful establishment of plant cover should be searched in more detail because of slow growing habit. Keywords : Tall fescue, Festuca arundinacea, Japanese lawngrass, Zoysia japonica, fine bent, Agrostis tenuis, Turfs.