Deneysel periferik sinir yaralanmalarında interferon betanın etkisi
The effect of interferon on experimental peripheral nerve injury
  1. Tez No: 360251
  2. Yazar: SERKAN ZENGİN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MÜRTEZA ÇAKIR
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Nöroşirürji, Neurosurgery
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Cerrahi Tıp Bilimleri Bölümü
  12. Bilim Dalı: Nöroşirürji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 76
Özet
Periferik sinir yaralanmaları, insanları toplumsal ve ruhsal açıdan etkileyen önemli bir sağlık problemidir. Yaralanmanın iyileşmesi; aksonların yenilenmesinin sağlanması, kesintiye uğrayan bioelektriksel iletimin tekrar başlatılması ve sonuçta periferik sinirin fonksiyonlarını yeniden kazanması sürecidir. Çalışmamızdaki amaç; interferon (IFN) Beta' nın antioksidan ve antinörotoksik etkisinin periferik sinir yaralanması sonrası olumlu etkilerini göstermektir. Bu çalışmada, periferik sinir yaralanması oluşturulan ratlara, 28 gün boyunca uygulanan IFN Beta tedavisi sonrasında, iyileşmenin histopatolojik değişiklikleri incelenmiştir. Bu amaçla, her grupta eşit sayıda (10 tane) rat olmak üzere 5 grup oluşturuldu. Birinci gruptaki ratların siyatik sinirleri cerrahi diseksiyonla açığa çıkarıldı. İntraperitoneal serum fizyolojik tedavisi ( plasebo) uygulanarak normal yapı incelendi. İkinci gruptaki ratların siyatik sinirine klempleme yöntemi ile travma oluşturularak (aksonotmezis) 28 gün boyunca intraperitoneal serum fizyolojik tedavisi ( plasebo) uygulandı. Üçüncü gruptaki ratların siyatik sinirine klempleme yöntemi ile travma oluşturularak (aksonotmezis), 28 gün süre ile 4*100.000 IU/kg intraperitoneal IFN Beta tedavisi uygulandı. Ayrıca ikinci ve üçüncü gruplarda; klempleme yöntemi sırasında uygulanan klempin, yüzey alanının tam orta noktasına etki eden her bir dişin basınç (P), kuvvet (F) ve alan(A) ilişkisi de değerlendirilmiştir. Dördüncü gruptaki ratların siyatik sinirine 10 numara bistüri ile tam kesi oluşturulup (nörotmezis), uç uca anastomoz yapılıp 28 gün boyunca intraperitoneal serum fizyolojik ( plasebo) tedavisi uygulandı. Beşinci gruptaki ratların siyatik sinirine tam kesi oluşturulup ( nörotmezis) uç uca anastomoz yapılıp, 28 gün süre ile 4*100.000 IU/kg intraperitoneal IFN Beta tedavisi uygulandı. Yapılan ışık mikroskopu incelemelerinde, IFN Beta uygulanan gruplarda, aksonolizis, akson dejenerasyonu ve ödem açısından anlamlı değerler elde edilmiştir. İstatistiksel olarak anlamlı olan bu değerler, IFN Beta' nın antioksidan ve antinörotoksik etkisinin olduğunu ve bu durumda periferik sinir yaralanmalarında interferonun iyileşmeye olumlu etkilerinin olduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Peripheral nerve injury is a major problem that affects people`s lives in aspects of social and mental conditions and loss of work force. Healing of those wound provides refreshment for the axons, restarts the broken bioelectrical flow, and finally results in having all functions back. The aim of our study; antioxidant and anti-neurotoxic effects of IFN beta is to show that the positive effects after the peripheral nerve injury. In this study task, histopatological changes of a peripherally injuried rats after 28 days were observed upon applying IFN Beta cure for 28 days. In this emprical study, 5 groups were made up of which each of them has 10 rats. In the experimental animal in the first group, by means of surgery in teruvention, syatic nerve was removed. Intraperitoneal serum physiologic treatment was applied to the group for 28 days and normal structure was tried tabe examined. For experiment animals in the second group, aksonotmezis was tried tabe formed by means of clemp method of siyatic nerve, and for 28 days, intraperitoneal serum physiologic treatment ( placebo ) was applied. For experimental animals in the third group, aksonotmezis also was tried to be formed by means of siyatic nerve clemp method and then 4*100.000 IU/kg intraperitoneal IFN treatment was applied for 28 days. For experimental animals in the fourth group, nörotmezis was tried to be formed, and anastomosis for end to end was made and intraperitoneal serum physiologic ( placebo ) treatment was applied for 28 days. For the animals in the fifth group, neurotmethsis was also tried to be forbed, and then anastomos end to end was made, and 4*100.000 IU/kg intraperitoneal IFN treatment was applied for 28 days. In observations using the lighted microscope, significant outcomes obtained about aksonolizis, akson degeneration and edema. These statistically significant values, prove that IFN Beta has antioxidant antineurotoxical effect.