Meme kanseri olgularında aksiller lenf nodunun tanısal ayrımında difüzyon tensör görüntülemenin katkısı
The contribution of diffusion tensor imaging for the diagnosis of axillary lymph node on breast cancer
- Tez No: 597429
- Danışmanlar: PROF. DR. NERMİN TUNÇBİLEK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Radyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 66
Özet
Çalışmamızda rutin meme görüntülemesi yapılan olgularda rutin incelemeye ek olarak kontrast madde gerektirmeyen difüzyon tensör görüntülemeyapılarak meme kanserli olgularda, aksiller lenf nodlarının tutulumunda ayırıcı tanıya olan katkısını hesaplamayı amaçladık. Mayıs 2016 – Temmuz 2019 tarihleri arasında, rutin meme manyetik rezonans görüntüleme yanında difüzyon manyetik rezonans görüntüleme ve difüzyon tensör görüntüleme sekansları alınan 66 erişkin kadın hasta çalışmamıza dahil edildi. Malign meme lezyonu olan olgularda lenf nodu için histopatolojik tanıya gidildi. Difüzyon ağırlıklı görüntüler ve difüzyon tensör görüntüler elde olundu. Manyetik Rezonans cihazının konsolunda, özel yazılım aracılığıyla görünür difüzyon katsayısı, fraksiyonel anizotropi, volüm anizotropi değerleri ölçülerek harita görüntüleri hazırlandı. Değerlendirmede aksilladaki en büyük lenf nodu seçilerek bulguları kaydedildi. T2 ağırlıklı görüntülemede kısa eksen çapı ölçüldü. Ayrıca difüzyon ağırlıklı görüntülemedeki görünür difüzyon katsayısı haritasından ölçülen değerleri kaydedildi. Kantitatif değerlendirme amacı ile difüzyon ağırlıklı görüntüleme ve difüzyon tensör görüntülemede görünür difüzyon katsayı haritalarında saptanan alan kullanarak ölçümyapıldı. Metastatik lenf nodlarının görünür difüzyon katsayısı benign lenf nodlarından anlamlı derecede düşük, fraksiyonel anizotropi ve volüm anizotropi değerleri anlamlı derecede yüksek olarak bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study, we aimed to evaluate the contribution of the diffusion tensor imaging that does not require contrast agent on differential diagnosis of axillary lymph nodes in patient with breast cancer addition to the routine examination of breast magnetic resonance imaging. Between May 2016 – July 2019, 66 adult women who underwent for routine breast magnetic resonance imaging as well as diffusion weighted imaging and diffusion tensor imaging, were included in the study. Histopatological diagnoses were made in patients who had malign breast lessions. Diffusion weighted images and diffusion tensor imaging were obtained. At the console of magnetic resonance imaging device, apperent diffusion coefficient,fractional anisotropy, volumeratio anisotropy values were measured by using special software and the map images were created. In the evaluation process, the largest lymph nodes in axilla was selected and findings were recorded. Short axis diameter were measured on T2 weighted images.Also apperance of diffusion weighted images and values measured from the apperent diffusion coefficient map were note. For quantitative evaluation, measurement circle was used to measure on the apperent diffusion coefficient and diffusion tensor maps. Apperent diffusion coefficient value of metastatic lymph nodes was found to be significantly lower than of the benign lesions and fractional anisotropy and volume ratio anisotropy values of metastatic lymph nodes was found to be significantly higher than of the benign lesions.