Kronik myeloid lösemili hastalarda sağkalım analizi ve prognostik faktörlerin retrospektif olarak değerlendirilmesi
Retrospecti̇ve study of survi̇val analysi̇s and prognosti̇c factors i̇n pati̇ents wi̇th chroni̇c myeloi̇d leukemi̇a
  1. Tez No: 360332
  2. Yazar: ERDİNÇ EREN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. EYÜP NACİ TİFTİK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Hematoloji, Hematology
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mersin Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Dahili Tıp Bilimleri Bölümü
  12. Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 90
Özet
Kronik myeloid lösemi (KML), myeloid seri hücrelerinin aşırı ve kontrolsüz çoğalmasıyla karakterize, primitif hematopoetik kök hücrenin klonal bir hastalığıdır. Tirozin kinaz inhibitörlerinin (TKİ) tedaviye girmesiyle hastalık seyri tamamen değişmiş, remisyon ve sağkalım oranları artmıştır. Çalışmamızda Mersin Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Hematoloji Bilim Dalı'nda 2002-2014 yılları arasında takip edilen 66 KML hastası retrospektif olarak değerlendirildi. Hastaların genel özellikleri (yaş, cinsiyet, eşlik eden hastalıklar), hastalık evresi, risk profili değerlendirildi. Birinci basamak (imatinib) ve ikinci basmak (nilotinib ve dasatinib) tedavilere 3, 6, 12 ve 18. aylardaki yanıt oranları ve ilaçlarla ilişkili yan etkiler incelendi. Sağ kalım oranları ve erken remisyonun sağ kalım ve takiplerde remisyon kaybı ile ilişkisi araştırıldı. 24. ay sonunda birinci basamakta imatinib tedavisi alan hastalarda; %92,4, (n=61) tam hematolojik yanıt (THY), %82,7 (n=43) tam sitogenetik yanıt (TSY), %73 (n=46) tam moleküler yanıt (TMY) izlenirken, ikinci basamakta dasatinib alan hastalarda; %100 THY (n=10), %80 TSY (n=8), %70 TMY (n=7), nilotinib alan hastalarda; %95,2 (n=20) THY, %85,7 TSY (n=18), %80,9 TMY (n=17) sağlanmış olduğu görüldü. KML ilişkili sağ kalım oranları; 3 yılda %98,2, 5 yılda %93,5, 10 yılda %79,5 olarak değerlendirildi. Erken remisyon (3.ay ve 6.ay) sağlanmış olan hastalarda remisyon kaybı oranları tüm hastalar ile karşılaştırıldığında anlamlı fark saptanmazken (p=0,89, p=0,57), 5 yıllık sağ kalım oranları daha yüksek saptandı (3. ayda %100, 6. ayda %96,6). Sonuç olarak imatinib tedavisi ve imatinib dirençli hastalarda nilotinib ve dasatinib tedavileri ile yüksek remisyon ve uzun süreli takiplerde yüksek sağ kalım oranları sağlanmış olduğu izlendi. Erken remisyon sağlanan hastalarda sağ kalım oranları daha yüksek saptandı.
Özet (Çeviri)
Chronic myeloid leukemia (CML) is a clonal disease of primitive hematopoietic stem cell that is characterized with the extreme and uncontrolled proliferation of myeloid cells. With the introduction of tyrosine kinase inhibitors (TKI) for treatment, course of the disease completely changed; rates of remission and survival increased. In our study, 66 patients with CML who have been followed-up in Hematology Department of Mersin University Medical Faculty between 2002 and 2014 were analyzed retrospectively. Characteristics of the patients (age, gender, co-morbidities), stage of the disease, risk profile were analyzed. The response rates at 3th, 6th, 12th and 18th months of the first (imatinib) and second (nilotinib and dasatinib) line therapies, and the adverse reactions related to the drugs were studied. Survival ratios, and the relation of early remission with survival and with the loss of remission in the follow-up were analyzed. While 92.4% complete hematologic response (CHR), 82.8% complete cytogenetic response (CSR) and 73% complete molecular response (CMR) were determined in patients treated with imatinib for the first line therapy at the end of 24th month, 100% CHR, 80% CCR and %70 CMR were determined in patients treated with dasatinib, and 95.2% CHR, 85.7% CCR and %80.9 CMR were determined in patients treated with nilotinib for the second line therapy. Survival ratios related with CML were 98%, 93.5% and 79.5% at the end of 3rd, 5th and 10th years, respectively. While no significant difference was determined when the ratios of remission loss in patients with early remissions (3rd and 6th months) were compared with all the patients (p=0.89, p=0.57), 5 years survival rates were higher (100% at 3rd and 96,6% at 6th months). In conclusion, it was seen that high remission and survival rates were provided with imatinib treatment, and with dasatinib and nilotinib treatment in imatinib-resistant patients, in long-term follow-up. Survival ratios were higher in patients who achieved early remission.