Mide kanserinde MPV ve MPV/PC oranının prognoza etkisi
Prognosti̇c impact of mean platelet volume and platelet volume / platelet count rati̇o i̇n gastri̇c cancer
  1. Tez No: 360386
  2. Yazar: HÜLYA YILMAZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET ARHAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Gastroenteroloji, Gastroenterology
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Dahili Tıp Bilimleri Bölümü
  12. Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 82
Özet
Mide kanseri dünyada %9.4 mortalite ile kansere bağlı ölümlerin en sık nedenlerindendir. Son yıllarda insidansı giderek azalmaktadır. Bu azalma da özellikle mide kanserinde risk faktörü olarak HP ,diyet ve çevresel faktörlerin tanımlanması etkilidir. Bu azalmaya rağmen halen Türkiye de kansere bağlı ölümlerde 2. sıradadır.Mide kanserinde evre en önemli prognostik faktör olup, erken tanı mortalitenin azalmasında ana etkendir. Trombosit volum belirteçleri rutin kan sayımında bakılabilen ve ucuz parametrelerdir ve bu parametreler MPV ve PDW den oluşmaktadır. Trombosit boyutu bu parametreler ile değerlendirilmekte ve boyut ile trombosit aktivitesi korelasyon göstermektedir. Boyutu artan trombositler küçük olanlara göre daha aktiftir ve MPV deki artış ateroskeroz ve kardiyovaskuler olaylarla ilişkilendirilmiştir. Birçok çalışma MPV deki artışın serebro ve kardiyovaskuler olaylarda prognozla yakından ilişkili olduğunu göstermiştir.Tümörün büyümesi , invazyonu ve metastazı için koagulasyon sistemi aktive olmaktadır .Trombosit aktivasyonu koagulasyon sisteminin ana faktörlerdendir. Bu da MPV değerinin malignitelerde prognostik faktör olabileceğini düşündürmüştür. Birçok çalışma maligniteler de MPV nin anlamlı yükseldiğini göstermiştir. Çalışmamızdaki amaç MPV ve MPV/PC oranının mide kanserinde kontrol grubuna göre ve TNM evrelerine göre anlamlı yükseklik olduğunu göstermektir. Çalışmaya 92 mide kanseri, 29 kontrol grubu hastası alınmıştır. Mide kanseri ile takip edilen hastaların operasyon öncesi ve metastatik hastaların kemoterapiden 1 ay önceki veya sonraki MPV, MPV/PC değerleri kontrol grubu ile karşılaştırılmış ve anlamlı düşük bulunmuştur. Evre 1 de ortalama MPV 8.66 fL, evre 2 de 8.25 fL , evre 3 de 7.59 fL, evre 4 de ise 8.56 fL ve istatiksel olarak anlamlı fark bulunmuş fakat korelasyon gösterilememiştir. Çalışmamızda MPV değerinin anlamlı düşük bulunması ve evreler arasında anlamlı fark olmasına rağmen , evre ile korelasyon göstermemesi ve daha önceki çalışmalarda anlamı yüksek bulunmasından dolayı bu parametrelerin prognoza katkısı olmayacağını düşündürmüştür.
Özet (Çeviri)
Gastric cancer is one of the most common cancers worldwide and mortality %9.4 in world. The worldwide incidence of gastric cancer has declined rapidly over the recent few decades .Part of the decline may be due to the recognition of certain risk factors such as H. pylori and other dietary and environmental risks. Although it is the second cause of cancer-related deaths in Turkey. .Tumour stage is the most important factor for prognosis in gastric cancer . Also early diagnosis of gastric cancer is fundamental in decreasing the mortality rates. Platelet volume indices, mean platelet volume(MPV) and platelet distribution width(PDW), are a group of parameters which are inexpensive and derived from routine blood counts. Platelet size correlates with platelet activity and can be assessed by platelet volume indices. Larger platelets are more thrombogenic and active than smaller ones, increased MPV is related with atherosclerosis and cardiovasculer disease. Several reports have shown that an elevation of MPV is closely associated with the severity and prognosis of cerebro- and cardio-vascular disorders. Activation of coagulation system might be important in tumour growth , invasion and metastasis.Also Platelet activation is one of the main factor for coagulation and it has been shown that MPV level may be prognostic factor in gastric cancer.Several studies showed that MPV increased in malignancy. The aim of this study is to examine whether MPV would be a useful marker for differentiating gastric cancer patients from healthy controls and TNM stages. 92 gastric cancer patients and 29 healthy subjects included into the study. MPV level was significantly lower in pre-operative and not received chemotherapy gastric cancer patients compared to healthy subjects.MPV values in stage , stage 1 disease mean MPV ; 8.66 fL, stage 2 disease ; 8.25 fL , stage 3 disease ; 7.59 fL, stage 4 disease 8.56 fL . We found statistically significant difference between MPV and TNM stages but no correlation between MPV and stage. In conclusion, We suggested that changes in MPV values not available for use prognostic factor in gastric cancer because no correlation between MPV and stage ; and previous studies showed that MPV significantly increase in gastric cancer.