Hepatosellüler kanser tanısında Dickkopf proteinlerinin rolü
The role of Dickkopf proteins in diagnosis of hepatocellular carcinoma
  1. Tez No: 360387
  2. Yazar: HARUN ERDAL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İBRAHİM DOĞAN
  4. Tez Türü: Tıpta Yan Dal Uzmanlık
  5. Konular: Gastroenteroloji, Gastroenterology
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Gastroenteroloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 75
Özet
HCC dünyada en sık görülen 5.kanser ve kansere bağlı ölümlerde 3.sıradadır. Hastaların çoğu tanı aldığında ileri evredir. Bu nedenle tedavi başarısı düşük olmakta ve kötü prognoza sahip olmaktadır. Bu çalışmada ülkemizdeki hepatosellüler kanserli hastalarda DKK proteinlerinin tanısal rolünü ortaya koymayı ve AFP belirteci ile karşılaştırmayı amaçladık. Çalışmaya HCC tanısı alan 40 hasta; kontrol grubu olarak 54 sirozlu hasta ve 39 sağlıklı birey dahil edildi. Ayrıca HCC grubu erken HCC (BCLC evre A) (n=21) ve çok erken HCC (BCLC evre 0) (n=6) olarak iki alt gruba ayrıldı. Serum DKK1 ve DKK3 düzeyleri ELISA yöntemi ile, serum AFP düzeyleri kemoluminesans yöntemi ile ölçüldü. DKK1, DKK3 ve AFP ölçümlerinden ROC analizi ile cut-off değeri ve AUC hesaplandı.
Özet (Çeviri)
Hepatocellular carcinoma (HCC) is the fifth most common cancer and the third leading cause of cancer-related death in the world. Most of the patients has diagnosed at late stage, therefore treatment succcess is low and prognosis is poor. We aimed to evaluate the diagnostic role of the DKK proteins in HCC and to compare with AFP in our country. We included consecutive 40 HCC patients, 54 cirrhosis and 39 healty controls in this study. Also, HCC patients were divided into two groups as early HCC (BCLC stage A) (n=21) and very early HCC (BCLC stage 0) (n=6). Serum DKK1 and DKK3 levels were measured by enzyme-linked immunosorbent assay (ELISA) method. Serum AFP levels were measured by chemoluminesance method.