46,XY dişi fenotipli hastalarda etiyolojik faktörlerin araştırılması
Researcing for etiological factors in patients with 46, XY female phenotype
  1. Tez No: 360390
  2. Yazar: FATMA NİHAL DİLEK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FERDA EMRİYE PERÇİN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Genetik, Genetics
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Tıbbi Genetik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 133
Özet
46,XY seks reversal, etiyolojisinde birçok genetik faktörün rol oynadığı bir hastalıktır. 46,XY seks reversalın en sık nedenleri arasında (%15) SRY geninde görülen mutasyonlar tanımlanmakla birlikte; SF1, SOX9, WT1, WNT4, FOXL2, ATRX, DHH, MAP3K1 ve CBX2 gibi birçok otozomal lokalizasyonlu genin de mutasyonlarında seks reversal ortaya çıkmaktadır. Bu genlerdeki mutasyonlar izole ya da sendromik gonadal disgeneziye neden olmaktadır. Bu çalışmada, izole 46,XY seks reversala neden olduğu bilinen SRY, WT1 ve CBX2 genine dizi analizi yapılmış ve bu genlerde patojenik değişiklik izlenmemiştir. Tek gen mutasyonları dışında 9. kromozomun p kolunun ve 10. kromozomun q kolunun terminal bölge delesyonları ile X kromozomunun p21-p22 bölgesinin (DAX1) duplikasyonunun da 46,XY seks reversal hastalığı etiyolojisinde bildirilmiş olması nedeniyle, söz konusu genlerde mutasyon bulunmayan hastalara Array (Affymetrix Tüm Genom SNP Array 2.7) analizi yapılmıştır. Bu çalışmada, daha önce bildirilmiş olan 9. kromozomun p kolu, 10. kromozomun q kolunda delesyon ve X kromozomunun p21-p22 bölgesinde duplikasyon saptanmamakla birlikte birçok kayıp ve kazanç bölgesi tespit edilmiştir. İki olgumuzda, 8. kromozomun q24.3 bölgesinde saptanan duplikasyonun, literatürde gonadal disgenezisi olan bir olguda da bildirilmiş olması nedeniyle bu bölgenin seks reversal etiyolojisinde rol oynayabileceği düşünülmüştür. 8. kromozomun q24.3 bölgesinde bulunan ve duplikasyonları veri tabanlarında polimorfik olarak bildirilmeyen, spermatogenez ve hücre farklılaşmasında rol alan ve gonadlarda eksprese olan ZFP41 geni başta olmak üzere, GLI4, TOP1MT, RHPN1, ZC3HC, TIGD5, PYCRL, TSTA3, BREA2 ve PUF60 genleri aday gen olabileceği düşünülmüştür.
Özet (Çeviri)
Disorders of sex development (DSD) involve several conditions ranging in severity from mild genital abnormalities to complete sex reversal, that result from abnormalities during gonadal determination and differentiation. Sex determination and differentiation in humans are processes that involve the interaction of several genes such as SF1, SOX9, WT1, WNT4, DAX1, FOXL2, ATRX, DHH, MAP3K1 and CBX2. The Sex determining Region on the Y gene (SRY) is located on the short arm of the Y-chromosome and is the crucial switch that initiates testis determination and subsequent male development. Mutations in SRY gene are responsible for sex reversal in approximately 15%of 46,XY sex reversal (46,XY DSD) cases. In this study we research mutations for SRY, WT1 and CBX2 genes with DNA sequence analysis. No pathogenic mutation was detected in these genes. We used the Array (Affymetrix Genome-Wide Human SNP Array 2.7) to analyse copy number variation in 10 individuals with unexplained 46,XY sex reversal. Choromosome 8q24.3 duplication detected in two cases, this region previously reported in a patient with gonadal dysgenesis. So we focused this region and we describe ZFP41, GLI4, TOP1MT, RHPN1, ZC3HC, TIGD5, PYCRL, TSTA3, BREA2 and PUF6 genes as candidate genes, which could have been responsible for sex reversal. Many genes need to be investigated to revealed to the etiology of 46,XY sex reversal. This study supports that using array systems provides better to have novel gene/genes.