Myeloproliferatif hastalıklarda tanı anında endotel disfonksiyonun akım aracılı dilatasyon (FMD) ile değerlendirilmesi
Assessment of endothelial dysfunction in myeloproliferative disorders at diagnosis with flow mediated dilatation
- Tez No: 360388
- Danışmanlar: PROF. DR. KADİR ACAR
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Hematoloji, Hematology
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Dahili Tıp Bilimleri Bölümü
- Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 73
Özet
MYELOPROLİFERATİF HASTALIKLARDA TANI ANINDA ENDOTEL DİSFONKSİYONUN AKIM ARACILI DİLATASYON (FMD) İLE DEĞERLENDİRİLMESİ MPH'larda en önemli mortalite ve morbidite nedeni kardiyovasküler komplikasyonlardır.(36a) Bunlar arasında en önemli ve en sık komplikasyon tromboz olması sebebiyle MPH ile tromboz arasındaki ilişkinin aydınlatılması klinikte çok önemli yer tutmaktadır. MPH lardaki tromboz patogenezi üzerinde durulan mekanizmalar; endotel disfonksiyonu, platelet aktivasyonu, hct seviyeleri, endotel üzerine eritrositoz, lökositoz ve trombositoz etkisi ve koagulasyon sistemi anormallikleridir. Endotel disfonksiyonunu belirlemede kullanılan yöntemlerden biri akım-aracılı dilatasyon (FMD) yöntemidir. Biz çalışmamızda MPH'larda tanı anında endotel disfonksiyonu ve hangi parametrelerle ilişkili olduğunu araştırdık. Çalışmaya 13 Polisitemia Vera, 15 Esansiyel Trombositemi, 6 Primer Myelofibrozis hastası ve 30 sağlıklı kontrol grubu dahil edildi. Gruplar arasında yaş ve cinsiyet açısından anlamlı farklılık bulunmadı (p>0,05). Hemoglobin ve hematokrit seviyeleri açısından PV grubu diğerlerine göre anlamlı yüksek bulundu. Trombosit sayısı açısından en yüksek grup ET hastaları idi. Endotel disfonksiyonu belirteci olarak bakılan akım aracılı vasodilatasyon (FMD) değeri ortalaması PV de 10.18±1.96, ET de 9.32±2.44, IMF de 10.71±2.95 ve kontrol grubunda 14.41±5.79 olarak bulundu.
Özet (Çeviri)
ASSESSMENT OF ENDOTHELIAL DYSFUNCTION IN MYELOPROLIFERATIVE DISORDERS AT DIAGNOSIS WITH FLOW MEDIATED DILATATION Cardiovascular coplications are the primary causes of mortality and morbidity in classical myeloproliferative disorders. Because of thrombosis is the most common and important one, to discover the relationship of myeloproliferative disorders with thrombosis may be useful in clinical practice. Endothelial dysfunction, platelet activation, hematocrit levels, erythrocytosis, leukocytosis and thrombocytosis effect on endothelium and coagulation system abnormalities considered as the mechanisms of trombofilia in MPD. To assess the endothelial dysfunction, Flow-mediated Dilation measurement has been used for a long time. We investigate the endothelial dysfunction and its association with other parameters in our study. 13 Polycthemia Vera (PV), 15 Essential Thrombocytosis (ET), 6 Primer Myelofibrosis (PMF) and 30 healty subjects were included in the study. Age and gender were different in all groups (p>0.05).