Yeni bidentat schiff bazı, Ni(II) ve Cu(II) metal komplekslerinin sentezi ve kristal özellikleri
New bi̇dentate schi̇ff base, Ni (II) and Cu (II) metal complexes synthesi̇s, and crystal properti̇es
- Tez No: 360643
- Danışmanlar: PROF. DR. MÜKERREM KURTOĞLU, PROF. DR. OSMAN SERİNDAĞ, DOÇ. DR. ESİN İSPİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Bölümü
- Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 102
Özet
5-[(E)-(4-etilfenil)diazenil]-2-hidroksibenzaldehid (agx) ve 4-etilanilin, kullanılarak 4-[(E)-(4-etilfenil) diazenil]-2-{(E)-[(4-etilfenil) imino] metil}fenol (ag-4eaH) azo Schiff baz ligandı sentezlenmiştir. Elde edilen bu ligand ile Ni(II) ve Cu(II) metal kompleksleri oluşturulmuştur ve elementel analiz, IR, 1H, 13C-NMR, manyetik duyarlılıkları ve termogravimetrik analiz yöntemleri esas alınarak yapılar karakterize edilmiştir. Ligand ve Cu (II) kompleksi, moleküler yapıları tek bir X-ışını difraksiyon çalışmaları ile belirlenmiştir. Bileşiklerin termal çalışmalar 20-1000 oC sıcaklık aralığı içinde azot atmosferi altında gerçekleştirilmiştir. Azo-Schiff baz bidentat bir ligand genel olarak monobazik fenolik OH grubunun oksijen atomu ve IR spektral veriler ile doğrulanmış olup azometin grubunun azot atomu üzerinden koordine olduğu görülmüştür. Uv-vis analizi. spektrumları, magnetik süseptibilite ve termal analiz verileri Cu(II) ve Ni(II) kompleksleri için kare düzlem geometri de olduğunu göstermiştir. Azo-azometin bileşiğinin, Cu(II) ve Ni(II) metal kompleksinin elektrokimyasal özellikleri, Cu(II) ve Ni(II) metal kompleklerinin katalitik oksidasyonu araştırılmıştır. Sentezlenen ligand ve komplekslerin Lactococcus lactis subsp. cremoris bakterisine karşı agar yöntemi ile antimikrobiyal aktivitesi değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Complexes of Ni(II), and Cu(II) ion with an azo-Schiff base, 4-[(E)-(4-ethylphenyl)diazenyl]-2-{(E)-[(4-ethylphenyl)imino]methyl}phenol (ag-4eaH) derived from 5-[(E)-(4-ethylphenyl)diazenyl]-2-hydroxybenzaldehyde (agx) and 4-ethylaniline have been synthesized and characterized on the basis of elemental analysis, Infrared, 1H- and 13C-NMR, magnetic susceptibilities and thermogravimetric analysis. Molecular structures of the ligand and its Cu(II) complex were determined by single X-ray diffraction studies. Thermal studies of the compounds were performed under nitrogen atmosphere in the temperature range of 20–1000 C. The azo-Schiff base acts as a monobasic bidentate ligand commonly coordinates through the oxygen atom of phenolic OH group and the nitrogen atom of azomethine group, which is confirmed by IR spectral data. The analysis of Uv.-vis. spectra, magnetic susceptibility and thermal analysis data indicate distorted square planar geometry for Cu(II) and Ni(II) complexes. Azo-azomethine compound, Cu (II) and Ni (II) metal complex electrochemical properties, Cu (II) and Ni (II) metal complexes of the catalytic oxidation was investigated. Synthesized ligands and complexes have been evaluated for their antimicrobial activity by agar cup-plate method against bacteria Lactococcus lactis subsp. cremoris