Bazı heterosiklik aldehitler ile amino asitlerden yeni schiff bazlarının ve Cu(II), Ni(II) komplekslerinin sentezlenmesi ve yapılarının aydınlatılması
Synthesis and investigation of new schiff bases from some heterocyclic aldehydes and some amino acids and their Cu(II) and Ni(II) complexes
- Tez No: 85947
- Danışmanlar: DOÇ.DR. PERİHAN GÜRKAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 151
Özet
BAZI HETEROSİKİK ALDEHİTLER İLE AMİNO ASİTLERDEN YENİ SCHIFF BAZLARININ VE Cu(II), Ni(II) KOMPLEKSLERİNİN SENTEZLENMESİ VE YAPDLARININ AYDINLATILMASI (Doktora Tezi) Nurşen SARI GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Eylül 1999 ÖZET Bu çalışmada önce üç heterosiklik aldehit ile üç tane amino asitin kondensasyon tepkimesi ile 9 tane yeni Schiff bazı sentezlendi. Heterosiklik aldehit olarak; furan-2-karboksaldehit, tiyofen-2-karboksaldehit ve piridin-2- karboksaldehit, amino asit olarak; alanin, valin ve fenilalanin alındı. Schiff bazlarının yapılan element analizleri, FTIR, 'H-NMR, 13C-NMR, UV-GB spektrumlan ve iletkenlik ölçümleri ile aydınlatıldı. Çalışmamızın ikinci bölümünde Schiff bazlarının Cu(II) ve Ni(II) kompleksleri template metodu kullanılarak elde edildi. Komplekslerin yapılan element analizleri, magnetik duyarlık ve iletkenlik ölçümleri, FTIR, UV-GB spektrumlan ve termal analizler (DTA, TGA) ile aydınlatıldı. Bütün komplekslerde Schiff bazlarının metal iyonuna imin azotu ve karbonil oksijeninden bağlanarak iki dişli şelat olarak davrandığı ve yine bütün komplekslerde M:L oranının 1:1 olduğu görüldü. Ni(II) komplekslerinin tamamının oktahedral yapıya sahip olduğu; görüldü. Cu (II) komplekslerinin ise iki tanesininin altılı diğer dört tanesinin ise dörtlü koordinasyona sahip olduğu belirlendi. Üç bakır kompleksi için eldeki verilere uygun bir yapı önerilemedi.u Bilim Kodu : 405.01.01 Anahtar Kelimeler : Schiff bazları, Cu(II) ve Ni(H) kompleksleri, Aminoasit- Schiffbazlan Sayfa Adedi : 152 Tez Yöneticisi : Doç.Dr. Perihan GÜRKAN
Özet (Çeviri)
Ill SYNTHESIS AND INVESTIGATION OF NEW SCHIFF BASES FROM SOME HETEROCYCLIC ALDEHYDES AND SOME AMINO ACIDS AND THEIR Cu(H) AND Ni(H) COMPLEXES. (Pb,D. Thesis) Nurşen SARI GAZİ UNIVERSITY INSTITUE OF SCIENCE AND TECNOLOGY September 1999 ABSTRACT In this work, nine Schiff bases have been synthesized by the condensation reaction of three heterocyclic aldehydes namely furan-2-carboxaldehyde, thiophene-2-carboxaldehyde and pyridene-2-carboxaldehyde with DL-alanine, DL-valine and DL-phenylelenine alternatively. Schiff bases obtained have been charecterizated by their elemental analyses, conductivity measurements, FTIR, 'H-NMR, 13C-NMR and UV-VIS spectral data. Cu(II) and Ni(II) complexes of the Schiff bases have been prepared using the template method and characterized by elemental analyses, magnetic susceptibility measurements, conductivity measurements, thermal analyses (DTA and TGA), FTIR and UV-VIS spectra. All of the Schiff bases were found to be bidentate ligands involving the imino nitrogen and carboxyl oxygen atoms in the complexes. Metal to ligand ratio were found to be 1: 1 for all of the complexes.IV All of the nickel(II) complexes have been found to have octahedral geometry. On the other hand two of the copper(II) complexes have been found to have six, and four of the copper(II) complexes to have four coordination. Any definite molecular structure can not be assigned for the last three copper(II) complexes. Science Code :405.01.01 Key Words : Schiff bases, Cu(II), Ni(II)complexes Aminoacid-Schiff bases. Number of Pages : 152 Adviser : Doç.Dr. Perihan GÜRKAN