Güneş enerjisinin şehir yerleşme formuna ve mimariye olan etkisi ve bu etkinin sağladığı avantajların yapıda kullanım sistemlerinin araştırılması
- Tez No: 36079
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. YAŞAR BAHRİ ERGEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 1995
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 97
Özet
GÜNEŞ ENERJİSİNİN ŞEHİR YERLEŞME FORMUNA VE MİMARİYE OLAN ETKİSİ VE BU ETKİNLİ?İN SA?LADI?I AVANTAJLARIN YAPIDA KULLANIM SİSTEMLERİNİN ARAŞTIRILMASI MUSTAFA DUZGUN GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ ARALIK 1995 ÖZ 19. y.y. dan sonra nüfus artışı sonucunda artmaya başlayan ve günümüzde büyük boyutlara varan doğaya yapılan müdahaleler, doğal dengenin bozulmasına neden olmuştur. Artan nüfusun ihtiyaçlarını karşılamak için gelişen sanayileşme ve mekanizasyon çevre ve hava kirliliği artmıştır. Bu arada enerji kaynaklan da gittikçe azalmaktadır. Ayrıca ekonomi ve zaman faktörü de halen kullanmakta olduğumuz enerji kaynaklarına yeni alternatifler arama gereğini açığa çıkarmıştır. Ortaya konulan bütün bu sorunlara çözüm olabilecek yeni bir alternatif enerji kaynağı olan Güneş'in, ışın enerjisi türleri ve şekillerinin incelenmesi, şehircilik ve mimaride kullanma kriterlerinin saptanması ve uygulama yöntemleri tezin amacıdır.
Özet (Çeviri)
THE EFFECT OF SOLAR ENERGY ON SETTLEMENT AND ARCHITECTURE, AND INVESTIGATION OF THE ADVANTAGES IT PROVIDES FOR STRUCTURAL USAGE SYSTEMS (M. Sc. Thesis) MUSTAFA DÜZGÜN GAZİ ÜNİVERSİTESİ INSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY DECEMBER 1995 ABSTRACT Interferences to the nature which is increased by the population growth after 19.th century and which is nowadays become its largest dimensions leads to the unbalance of the nature. Air pollution and the environmental pollution is increased by the industrialisation and mechanisation which are trying to support the needs of the population. Meanwhile the energy supplies are decreasing. Therefore economics and the time factors are forcing us to find new energy sources to be alternative to which we have been using. As a solution to all those problems to examine the SOLAR ENERGY variables and types and to establish the application criterias on City Planning and on Architecture is the main goal of the thesis. m