Güneş enerjisinden aktif olarak yararlanan dikey jaluzili pencere tasarımı ve deneysel olarak incelenmesi
  1. Tez No: 36092
  2. Yazar: OĞUZ TURGUT
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NEVZAT ONUR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 1995
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 124
Özet
GÜNEŞ ENERJİSİNDEN AKTİF OLARAK YARARLANAN DİKEY JALUZİLİ PENCERE TASARIMI VE DENEYSEL OLARAK İNCELENMESİ (Yüksek Lisans Tezi) Oğuz TURGUT GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ ARALIK 1995 ÖZ Bu çalışmada binaların kışın güneş enerjisinden yararlanarak ısıtılmasını sağlayacak ve normal pencerelerin yerini alabilecek bir hava - tutuculu pencere imal edilmiş ve deneysel olarak incelenmiştir. Hava - tutuculu pencere dış kısmında ısıcam ve iç kısmında normal pencere camı olmak üzere iki camdan oluşmaktadır. Camlar arasında güneş enerjisini absorbe etmeye yarayan yutucu levhalar bulunmaktadır. Yutucu levha olarak keten kumaştan imal edilmiş siyah renkli dikey perde sistemi ve alüminyumdan imal edilmiş siyah renkli yatay jaluzi sistemi kullanılmıştır. Havanın pencere içerisinden ve yutucu levhalar arasından geçişi, pencere üzerine yerleştirilen bir fan ile sağlanmıştır. Bu çalışmada ısıtma amacıyla kullanılan hava - tutuculu pencere, bir düz güneş toplayıcısı olarak ele alınmış ve havanın kütlesel debisi, çevre ve oda sıcaklığı, havanın hava - tutuculu pencereye giriş ve pencereden çıkış sıcaklıkları, ışınım miktarı, yutucu levhaların yapmış oldukları açılar ve hava - tutuculu pencere kalınlığı gibi parametrelerdeki değişmelerin sistem performansı üzerindeki etkileri araştırılmıştır.Bilim kodu : 625.04.02 Anahtar kelimeler : Hava - tutuculu pencere, Güneş enerjisi, Ortamların ısıtılması Sayfa adedi : 1 05 Tez yöneticisi : Doç. Dr. Nevzat ONUR
Özet (Çeviri)
DESIGN AND CONSTRUCTION OF AN AIR WINDOW COLLECTOR HAVING VERTICAL VENETIAN BLIND SYSTEM AND EXPERIMENTAL STUDY (M. Sc. Thesis) Oğuz TURGUT GAZİ UNIVERSITY INSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY December 1995 ABSTRACT In this research, an air window collector was designed and constructed for purposes of heating indoors and was tested experimentally. This air window collector could possibly replace standard window construction used in dwellings as well as public buildings. Air window collector is composed of two glass panes. The Venetian blind system was placed in between glass panes to absorb incoming solar energy. The Venetian blind system was composed of several rotatable slats about either vertical or horizontal axis to absorb solar energy. The slats are made of either black cloth or black painted aluminum. The vertical Venetian blind system was made of black cloth while the horizontal Venetian blind system was made of black painted aluminum. Air was circulated through the air window collector by a fan. The effect of various parameters such as air flow rate, room and ambient air temperatures, inlet and exit temperatures of air window collector, slat angles and separation distances on system performance was investigated experimentally. Science code : 625.04.02 Key words : Air extracted window collector, Vertical Venetian blind system IVPage number : 105 Adviser : Associate Professor Dr. Nevzat ONUR