Güneş enerjisinden aktif olarak yararlanan dikey ve yatay jaluzul pencere tasarımı ve ısıl performanslarının deneysel olarak inelenmesi
  1. Tez No: 76369
  2. Yazar: MÜDAHİR YILDIZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NEVZAT ONUR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 92
Özet
GÜNEŞ ENERJİSİNDEN AKTİF OLARAK YARARLANAN DİKEY VE YATAY JALUZİLİ PENCERE TASARIMI VE ISIL PERFORMANSLARININ DENEYSEL OLARAK İNCELENMESİ " (Yüksek Lisans Tezi) Müdahir YILDIZ GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Ocak 1998 ÖZET Bu çalışmada binalarda, kışın güneş enerjisinden yararlanarak içerinin ısıtılmasında normal pencerelerin yerini alabilecek bir hava - tutuculu pencere imal edilmiş ve deneysel olarak incelenmiştir. Hava - tutuculu pencere dış kısımda ısıcam ve iç kısımda normal pencere camı olmak üzere iki camdan oluşmaktadır. Camlar arasında güneş enerjisini absorbe etmeye yarayan yutucu levhalar bulunmaktadır. Yutucu levha olarak bütün özellikleri aynı olan alüminyumdan imal edilmiş dikey ve yatay jaluzi sistemi kullanılmıştır. Havanın pencere içerisinden ve yutucu levhalar arasından geçişi, pencere üzerine yerleştirilen bir fan ile sağlanmıştır. Bu çalışmada ısıtma amacıyla kullanılan hava - tutuculu pencere, bir düz güneş toplayıcısı olarak ele alınmış ve havanın kütlesel akısı, çevre ve oda sıcaklığı, havanın hava - tutuculu pencereye giriş ve pencereden çıkış sıcaklıkları, ışınım miktarı, yutucu levhaların yapmış oldukları açılar ve hava - tutuculu pencere mesafesi gibi parametrelerdeki değişmelerin sistem performansı üzerindeki etkileri araştırılmıştır. Bilim Kodu : 625.04.02 Anahtar Kelimeler : Hava - tutuculu pencere, Güneş enerjisi, Ortamların ısıtılması Sayfa Adedi : 80 Tez Yöneticisi : Doç. Dr. Nevzat ONUR
Özet (Çeviri)
DESIGN AND CONSTRUCTION OF AN AIR WINDOW COLLECTOR HAVING VERTICAL AND HORIZONTAL VENETIAN BLIND SYSTEM AND EXPERIMENTAL STUDY (M. Sc. Thesis) Müdahir YILDIZ GAZİ UNIVERSITY INSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY January 1998 ABSTRACT In this research, an air window collector was designed and constructed for purposes of heating indoors and was tested experimentally. This air window collector could possibly replace standard window construction used in dwellings as well as public buildings. Air window collector is composed of two glass panes. The Venetian blind system was placed in between glass panes to absorb incoming solar energy. The Venetian blind system was composed of several rotatable slats about either vertical or horizontal axis to absorb solar energy. The slats which are the same whole dimensions are made of black painted aluminum. Air was circulated through the air window collector by a fan. The effect of various parameters such as air mass flux, room and ambient air temperatures, inlet and exit temperatures of air window collector, slat angles and separation distances on system performance was investigated experimentally. Science Code : 625.04.02 Key Words : Air extracted window collector, Vertical Venetian blind system Page number :80 Adviser : Associate Professor Dr. Nevzat ONUR