Tersiyer amin grubu içeren metakrilat monomer ve polimerlerin sentezi ve karakterizasyonu
Synthesis and characterization of new methacrylate monomer and their copolymers with side chain tertiary amine
- Tez No: 361106
- Danışmanlar: PROF. DR. İBRAHİM EROL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Polimer Bilim ve Teknolojisi, Chemistry, Polymer Science and Technology
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 78
Özet
Bu tez çalışmasında öncelikle iki yeni metakrilat monomeri elde edilmiştir. Bunlardan birincisi 2-{[4-(dimetillamino)fenill]amino}-2-oxoetil-2 metakrilat (DMPAMA) monomeri ikincisi ise 1-[4-(prop-2-in-1-iloxy)fenil]etanone-O metakrilokisime metakrilat(POEMO) dır. Daha sonra her iki monomer cam ampullerde, azot atmosferi altında azobisizobütironitril(AIBN) başlatıcısı ile 1,4-dioksan çözücüsünde 65 oC sıcaklıkta polimerleştirildi. . DMPAMA monomerinin AIBN başlatıcısı ile 1,4-dioksan çözücüsünde 65 oC sıcaklıkta POEMO monomeri ile kopolimerleri sentezlendi. Monomerlerin, homopolimerin ve kopolimerin yapıları, IR, 1H-NMR ve 13C-NMR teknikleri kullanılarak karakterize edildi. Kopolimerdeki monomer bileşimi elementel analiz ile belirlendi. Kopolimersazyondaki monomerlerin reaktiflik oranları Kelen-Tüdos(K-T) ve Fineman-Ross(F-R) metotları kullanılarak hesaplandı.
Özet (Çeviri)
In this research, two new methacrylate monomers were synthesized first time.One of them was DMPAMA monomer and the other one was POEMO monomer.After that,each monomers were carried out in 1,4 dioxane solution at 65 oC±1 using 2,2-azobisisobutyronitrille(AIBN)as an initiator at N2gasatmosphere and polymerization was completed.The free radicalcopolymerization of DMPAMA with POEMO has been carried out in 1, 4-dioxane solution at 65 oC±1 using 2,2'-azobisisobutyronitrile (AIBN) as an initiator with different monomer-to-monomer ratios in the feed. The monomers and copolymers were characterized by FTIR, 1H-and 13C-NMR spectral studies. 1H-NMR was used to determine the molar fractions of DMPAMA and POEMO in the copolymers. The monomer –reactivity ratios were calculated according to the general copolymerization equation using Kelen-Tüdõs and Finemann-Ross linearization methods.